NHL.cz na Facebooku

Petr Adler: NHL varuje mužstva před příušnicemi

18. prosince 2014, 5:21

Petr Adler

Příušnice jsou v první řadě zatraceně nepříjemná choroba. A kromě toho jsou předmětem všeobecného údivu poté, kdy NHL zachvátila jejich epidemie. Lékaři sice tvrdí, že ta choroba není až příliš nebezpečná, zástupce komisaře Bill Daly (na snímku) tvrdí, že sdílí jejich názor, ale přesto jménem ligy rozeslal všem třiceti mužstvům dopis s návodem, jak se mají chovat, když někdo v mužstvu nebo kolem něj onemocní, a co mají dělat, aby neonemcněl nikdo.

Oč jde?

Nejdříve něco vědy (díky stránkám www.příušnice.cz).

Příušnice (parotitis epidemica) jsou akutní virové onemocnění. Virus příušnic patří do skupiny paramyxovirů, které jsou původcem také zarděnek a spalniček. Příušnice jsou vysoce nakažlivé. Nemoc se přenáší z člověka na člověka kapénkovou infekcí. První příznaky se objevují 15 - 21 dní od nakažení. Nemocný je však infekční už týden před projevem prvního příznaku a ještě dva týdny po jejich odeznění.

Příušnice se projevují zduřením jedné nebo obou (v odstupu dvou dnů) příušních slinných žláz a vzestupem teploty až ke 40°C.

Při mírné formě může být tento příznak nahrazen pouhými nepříjemnými pocity v těchto místech. V některých případech může naopak dojít k rozšíření zánětu i na ostatní slinné žlázy (podčelistní a podjazykové), může se objevit i otok podkožního vaziva, který přechází často až na hrudník. Téměř polovina nakažených však překoná toto onemocnění bez výrazných příznaků.

Nebezpečí příušnic spočívá v následných možných komplikacích. Riziko hrozí zejména dospívajícím a dospělým mužům, u kterých může být důsledkem prodělání příušnic zánět varlat (orchitis), nejčastěji jednoho, vzácně obou.

Zánětem napadené varle je oteklé a bolestivé, tkáň varlete tvořící spermie se mění ve vazivo. Pokud jsou takto napadena obě varlata, hrozí muži trvalá sterilita. U žen mohou být napadený vaječníky a prsní žláza. Další komplikací je nehnisavý zánět mozkových blan (meningitis) projevující se strnulostí šíje, bolestí hlavy a teplotou.

Příušnice se diagnostikují podle klinických příznaků. S jistotou diagnózu potvrdí vyšetření krve, při kterém se prokáže přítomnost protilátek proti viru příušnic. Protilátky lze také prokázat ve slinách, v moči nebo v mozkomíšním moku.

Léčba příušnic je nespecifická, při mírném průběhu nemoc odezní sama. Teplota klesne za 2 - 3 dny, otoky se vstřebají během 10 dnů. Hospitalizace bývá nutná jen při komplikacích.

Základem “domácí” léčby je snižování teploty, mírnění otoků a bolesti, klid na lůžku a izolace od okolí alespoň 9 dní od vypuknutí příznaků. Teplotu lze snižovat paracetamolem, popř. zábaly. Na otoky se přikládají teplé (ne horké) obklady. Zduřelé žlázy způsobují bolest při kousání a polykání.

Proto je vhodné v tomto období přijímat tekutou nebo kašovitou stravu. Lékař může předepsat léky proti bolesti. Omezení tuků šetří slinivku břišní. Důležitá je důkladná ústní hygiena a dostatek tekutin, nejlépe studených čajů. Nevhodné jsou kyselé nápoje, které slinné žlázy ještě více dráždí. Při těžším průběhu jsou podávána antibiotika.

Jedinou účinnou ochranou proti příušnicím je očkování.

Očkování přesto nezaručí takovou imunitu jako prodělání nemoci, protože i po očkování může dojít k poklesu tvorby protilátek a k následnému nakažení. Nemoc pak ale mívá lehčí průběh.

Tolik tedy věda.

Zpět k hokeji

Ve chvíli, kdy vznikají tyto řádky, dostalo příušnice už 15 hráčů NHL (z celkového počtu zhruba 700). Další tři hokejisté Pittsburgh Penguins se necítili dobře a mužstvo je poslalo k patřičným zkouškám. Je mezi nimi i brankář Marc-Andre Fleury.

Liga poprvé psala mužstvům, aby si dávala pozor, už v listopadu, kdy se objevil první případ v mužstvu San Jose Sharks.

Ted jim napsala znovu.

“Řekl bych, že jsme tentokráte byli specifičtější,” řekl Bill Daly. “Zdůraznili jsme co nejpřesněji, jak mají mužstva svěřit odpovědnost na své úrovni, abychom zajistili, že se všechno řeší tak, jak se to řešit má. Základní informace zůstává stejná. Všichni víme, o co jde, o jakou chorobu jde, a co musíme podniknout, abychom zabránili epidemii.”

Ovšem, dodal Daly, on to zase není takový průšvih jako z toho dělají sdělovací prostředky.

“To mě uklidňuje že všeho nejvíc,” řekl Daly, “že nikdo z odborníků, a že jsme mluvili se spoustou, nevyjádřil takové obavy jako novináři. Takže ne, nejde o morovou ránu, která by nás donutila předčasně uzavřít celou letošní soutěž.”

Američtí odborníci tvrdí, že zhruba patnáct ze sta onemocnělých příušnicemi může také ochořet zánětem mozkových blan. Jenže Daly tvrdí, že onemocnění, která postihují hokejisty NHL nepatří k těm složitějším variantám.

“Nedostalo se mi důvodů, abych uvěřil, že se musíme obávat dalších komplikací kromě samotných příušnic,” řekl Daly doslova (ovšem anglicky).

Nicméně, řada mužstev, která mezi Vánocemi a Novým rokem pořádá návštěvy svých hráčů v dětských nemocnicích prozatím odložila pro letošek všechny podobné plány. Patří mezi ně, kupříkladu, Calgary Flames, Carolina Hurricanes a New York Islanders. Hráči Penguins navštívili tamní dětskou nemocnici minulý týden. Útočník Beau Bennett se ale vzápětí odpotácel do domácího ošetřování. Jenže lékaři tvrdí, že nenakazil žádné dítě z těch, s nimiž jako jeden z hráčů hovořil.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];