NHL.cz na Facebooku

Petr Adler: hlasování o nové calgarské hale visí na vlásku

30. července 2019, 8:16

Petr Adler

Ředitelka calgarské radnice úředně požádala vedení Calgary Flames o souhlas s odložením hlasování o předběžné dohodě, která má stanovit, kolik kdo bude platit za výstavbu nové haly, jež má nahradit nynější Scotiabank Saddledome.

Radní měli podle původní dohody hlasovat v úterý, jenže přinejmenším dva z nich pověřili vedoucí úřadu radnice Glendu Coleovou, aby mužstvo požádala o souhlas s prodlením.

Není přesně jasné, proč a od kdy musí voleni zástupci poníženě žádat soukromé podnikatele o souhlas se změnou v načasování jejich hlasování. Několik znalců kanadského správního práva potvrdilo, že se o tom nezmiňuje žádný zákon. Pakliže, dodali, se calgarští radní zavázali k něčemu takovému, a lid se to dozví, mohou se začít obávat o znovuzvolení už teď.

Radní Evan Woolleey a Jeromy Farkas svoji žádost zdůvodnili tím, že občané potřebují více času, aby se seznámili podrobně s obsahem nového návrhu dohody, aby věc mohli posuzovat poučeně, a že i radním prospěje, když si návrh prostudují ze všech možných stran.

Voliči jsou rozpolcení

Pánové Woolley a Farkas se nezmínili o právě zveřejněných výsledcích průzkumu názorů obyvatelstva. Občané, sice jen těsnou, ale přesto důležitou, většinou zamítli myšlenku, aby náklady na novou halu šly z poloviny z jejich kapes. Neměli zvláštních námitek proti stavbě samotné, nesouhlasili s tím, že by ji stavěli oni.

Pro radní, včetně starosty Naheeda Nenshiho, bude asi nejzajímavější, že tentýž průzkum veřejného mínění zjistil strmý pád ve známkování jejich obliby mezi jejich zaměstnavateli, tedy calgarskými občany.

Pan starosta ale trvá na svém: dostali jsme málem čtyři a půl tisíce písemných podání, řekl, což je samo o sobě neobvykle moc, ale proč věc protahovat, to mu není jasné. Páni radní mají v srpnu dovolenou, to znamená, že by se to protáhlo alespoň o ten měsíc, a pak, řekl s vážnou tváří, budou občané chtít, aby se to protáhlo ještě déle. Mnozí z nich řeknou, že v srpnu byli na dovolené a neměli čas si věc prostudovat.

Průzkum veřejného mínění, který uskutečnil podnik ThinkHQ Public Affairs Inc., ale naznačil, že rozdíl v názorech na to, kdo bude platit co a jak a proč je vzácně vyrovnaný. Nesouhlasící vedou o zhruba šest procent, ale málem dvě třetiny dotázaných občanů souhlasí, že jeden týden k posouzení tak závažného závazku nestačí. Nesouhlasící, dodal dále výzkum, jsou ve svých názorech pevnější, neboť rozčilenější. Mnohým také není moc jasné, kdo bude vlastně odpovídat za ceny pozemků, které budou podle navrhované smlouvy měnit vlastníky, proč jsou tak nejasné podmínky, za nichž by Calgary Flames směli kdykoliv během platnosti 35 smluvených let odstoupit od závazného pronájmu, a kdo bude hradit částku, o níž může být překročen rozpočet stavby.

K radním Wooleyovi a Farkasovi, kteří v původním hlasování navrhovali, že občané mají dostat pořádnou příležitost k posouzení navrhované smlouvy, se teď přidal další, George Chahal, který původně minulý týden hlasoval proti nim: jak řekl, přesvědčili ho občané jeho volebního okrsku.

Mnozí, kteří vzali do rukou tužku a papír, zjistili, že celková návratnost pro město je záporná: občané během těch 35 let prodělají přinejmenším 47 miliónů dolarů.

Radní Chahal tuto částku potvrdil v  rozhovoru s reportérkou listu Calgary Herald Meghan Potkinsovou, řka, že když se ji dozvěděl, byl v šoku.

Mnozí z dotázaných calgařanů se zmínili, že načasování celé akce nemohlo být horší: město, nikoliv pouze svoji vinou, nemá peníze na základní služby (hasiči, lékařská pohotovost, policie, městská doprava). Městskému rozpočtu na tyto základní služby chybí v pokladně jenom na letošní rok 60 miliónů dolarů. Současně chce vrazit 275 miliónů do pracoviště soukromého podniku. Je pravda, že těch 275 miliónů chce radnice vzít z jiného účtu, jenže, stěžují si občané, mělo by peněz z onoho zásobního kapitálového účtu použít na důležitější věci: na zaměstnance, kteří díky škrtům v městském rozpočtu přijdou o zaměstnání.

Calgary Flames odmítli žádost o vyjádření k nastalé situaci. Omezili se na prohlášení, které vydali minulý týden,. Děkují radnici za její úsilí v přípravě nové smlouvy. Na závěr dodali, že jsou připraveni utratit 275 miliónů ve prospěch města.

Flames dráždí hada bosou nohou

Touto větou ovšem Calgary Flames píchli rovnou do vosího hnízda: z předběžné smlouvy totiž vyplývá, že mužstvo ze svých peněz vloží do věci něco málo nad 150 miliónů, zatímco zhruba 122 miliónů, neboli 22 procent, přijde z přirážky k ceně vstupenek. Tohle, připomínají odpůrci navrhované smlouvy, silně připomíná původní návrh starosty Nenshiho, s jedním nepatrným rozdílem: podle onoho návrhu, který Flames sestřelili za zvuků silného opovržení, se měli o částku 555 miliónů dolarů podělit tři účastníci: daňoví poplatníci jednou třetinou (155 miliónů), mužstvo další třetinou v téže výši, a zbytek by zaplatili příznivci mužstva, kteří by si jistě milerádi připlatili na vstupném zvláštní daní. Původní návrh zněl, že mužstvo by onu daň použilo na stavbu, a to vedlo presidenta Flames Kenňa Kinga k rozzuřenému prohlášení, že co se vybere na vstupném, patří mužstvu, tečka.

Rozdíl je v tom, že podle současného návrhu by město zaplatilo o 120 miliónů více než mělo podle původního návrhu, zatímco Flames by ušetřili pět miliónů, a na zákazníky mužstva by vybyl podíl o 28 miliónů nižší než se očekávalo původně.

Náladě daňových poplatníků nepomohla ani velkorysost radnice, která prodloužila uzávěrku pro podávání jejich stanovisek z nedělního poledne do pondělního odpoledne. Ve chvíli, kdy zjistili, že podstatnou část ceny zbourání současného Scotibank Saddledome zaplatí oni (celkem 90 procent, v penězích 12 a půl miliónu dolarů), a že nikde není řečeno, kdo uhradí těch zbývajících deset procent), oznámily dvě třetiny calgařanů, že tudy cesta nepovede.

Do věci se také vložil docent katedry ekonomiky calgarské university Trevor Tombe.

Z hlediska ekonomiky jako vědy hraničí čísla, která uvádí zastánci nové smlouvy, s čirým nesmyslem. Přinejmenším proto, že neberou v potaz maličkost jménem inflace: letošní peníze nemají stejnou cenu jakou budou mít za pětatřicet let, řekl. A na rozdíl od předchozího návrhu smlouvy, toho, který Flames zamítli s tak zřejmým rozhořčením, podle nové smlouvy přijde město o daň z majetku. Tu měli platit podle dřívějšího návrhu Flames, ale město bude, podle nynějšího návrhu, jediným vlastníkem nové budovy, Flames budou nájemníky, takže kde nic není, tam nic není, ani nebude.

A jestli zastánci návrhu tvrdí, že se calgarští daňoví poplatníci nemají čeho bát, dodal docent Tombe, v hrdlo lžou. Pan docent neřekl, zda ti lidé tak činí z hlouposti nebo za cizí peníze. Jenom spočítal, že nová stavba přijde každého občana města, od miminek právě narozených po starce na cestě do krematoria, nejméně na 15 dolarů ročně.

Dosavadní výsledek je jednoduchý: podle ThinkHQ Public Affairs Inc., jestli radnice bude lpět na tom, že se bude závazně hlasovat pouhý týden poté, kdy vyšel nový plán najevo, včetně toho, že se o něm celou tu diobu jednalo za zavřenými dveřmi, mohou se ti radní, kteří zvednou ruku pro, začít už teď obávat o svá křesla. Ano, příští městské volby se budou konat až za dva roky (a pár měsíců), jenže jestli si někdo myslí, že protikandidáti dají voličům zapomenout, měl by začít myslet znovu.

Jistě, průzkumy veřejného mínění jsou jako nástroje pro rozhodování (samy o sobě) ohromně nespolehlivé, jenže tady promluví peníze: vyšší daně za méně služeb způsobí, že voliči budou hledat viníka. Nenajdou ho v Calgary Flames. Ti si pouze prošlapávají cestičky ke snížení nákladů. Najdou ho ale velice spolehlivě ve svých radních, kteří rozhazují jejich peníze jako opilí námořníci v přístavní krčmě.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];