NHL.cz na Facebooku

Pamětník úspěšné éry Blackhawks se loučí. Dál ho nepustí zranění

6. března 9:15

Matěj Hodoval

Patřil mezi základní stavební kameny defenzivy v dobách, kdy Chicago získalo tři Stanleyovy poháry. Další prsten už ale do své sbírky tvrďák Brent Seabrook nepřidá, kvůli zdravotním potížím byl totiž nucen pověsit brusle na hřebík.

Jeden z nejúspěšnějších týmů uplynulé dekády. Blackhawks slavili zisk nejcennější trofeje v letech 2010, 2013 a 2015. Mužstvo k těmto úspěchům dokráčelo se stabilní kostrou kolem kapitána Jonathana Toewse či Patricka Kanea.

Pakliže si v této době vybavíte defenzivu Jestřábů, nesmíte kromě Duncana Keitha opomenout ani Brenta Seabrooka. Dnes pětatřicetiletý Kanaďan byl členem všech zmíněných týmů, dnes se tak může pyšnit hned třemi prsteny pro vítěze Stanley Cupu.

Rodák z Britské Kolumbie zůstal celou svou kariéru věrný jedné organizaci. Od vstupního draftu v roce 2003, kdy si jej ze čtrnácté pozice Blackhawks vybrali, neoblékl v National Hockey League jiný dres.

Dohromady nastoupil mezi elitou do 1114 zápasů v základní části s bilancí 103 gólů a 361 asistencí, dalších 123 startů přidal v play-off, kde zaznamenal 59 kanadských bodů (20+39). V počtu odehraných klání je v historických tabulkách klubu na druhém místě za parťákem Duncanem Keithem.

Ačkoliv má smlouvu až do roku 2024, nenastoupil už ani v letošním ročníku. Urostlý zadák se dlouhodobě potýká se zdravotními problémy, trápí ho pravý bok. Právě kvůli tomu už se na profesionální úrovni neobjeví.

„Bylo těžké s tím bruslit a udržet tempo s ostatními. Poslední tři týdny jsem chodil na led a byl to boj. Prostě jsem nemohl všechno a nelepšilo se to. Ráno jsem se vzbudil, cítil jsem se dobře. Pak jsem šel na pět minut bruslit a byl jsem jako zamčený, nemohl jsem se ani otočit,“ popisuje chicagská legenda důvod konce kariéry.

Nebylo to ale jediné, s čím se musel vypořádat. Dlouholetý alternativní kapitán Hawks se od prosince 2019 podrobil operaci obou boků a pravého ramene.

„Brent tvrdě dřel na úplném zotavení, ale z dlouhodobého hlediska jej zastavily potíže s pravým bokem, kvůli kterému nemohl hrát profesionální soutěž. Vyzkoušeli jsme všechny dostupné možnosti, ale nic nefungovalo tak, aby mohl žít život elitního sportovce,“ líčí klubový lékař Dr. Michael Terry.

Když se ale Seabrook ohlédne zpět na patnáct sezon v NHL, budou to velice příjemné vzpomínky. 

„Jsem šťastný za svou kariéru. Mohl jsem jít na operaci víceméně kdykoliv, ale neměli jsme takový luxus, abych si to mohl dovolit, protože jsme v play-off pokaždé došli daleko. Nechtěl jsem šestiměsíční pauzu, mým cílem bylo připravit se na další sezonu,“ dodává.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];