NHL.cz na Facebooku

Ohlédnutí zpět: Historie brankářských masek

26. listopadu 2014, 18:15

Robert Novotný

Dokážete si představit, jaké to asi bylo postavit se mezi tři tyče bez ochrany hlavy? V dnešní době si to dokáže představit málokdo, jelikož brankářské masky se postupem technické evoluce ledního hokeje staly povinnou součástí výstroje strážmistrů týmové svatyně. Historie této důležité části vybavení však sahá až do dvacátých let dvacátého století, kde se brankáři začínali poprvé zabývat ochranou svého obličeje.

Přestože historie brankářských masek sahá již do počátku dvacátého století, jako poslední brankář v historii odchytal utkání bez jakékoli ochrany hlavy Andy Brown. Tento kanadský gólman působil v NHL ve dvou týmech, v Detroitu a Pittsburghu. Poté co opustil v roce 1974 NHL, odešla z této ligy i poslední stopa po odkrytých hlavách mužů v brankovišti.

Za zrod brankářských masek však mohou ženy. Divíte se? Jako první se totiž pokusila chránit svůj obličej univerzitní brankářka Elizabeth Graham a stalo se tomu tak v roce 1927. Tato dáma tehdy vytvořila vůbec první prototyp dnešních chráničů zubů, akorát v trochu větší podobě. Tato pomůcka tedy nesloužila k ochraně celého obličeje, ale chránila chrup ženy, která se zapsala do historie jako „vynálezce“ vůbec první pomůcky pro brankáře, která měla chránit jejich obličej.

Dalším výrazným milníkem byl rok 1930, tehdy totiž vznikla první maska, která se aspoň trochu podobala těm, které jsou nám dnes o něco známější. Brankář Montrealu Maroons Clint Benedict obdržel v jednom ze zápasů úder pukem do obličeje a rozhodl se, že vytvoří něco úplně nového. Přišel s koženou maskou, která mu zakrývala půlku obličeje, přičemž oči zůstaly nadále takřka nechráněné.

První maska s mřížemi spatřila světlo světa roku 1936. Vytvořil ji reprezentant japonského hokejového týmu Teiji Honma a použil ji při zimních olympijských hrách v témže roce. Tato maska měla opět koženou konstrukci, avšak rozdílem byly dráty, které chránily brankářův obličej. Výrazným prvkem byly otvory na oči, které připomínaly brýle filmové postavy Harryho Pottera.

Přelomový bod v historii brankářských masek nastal v roce 1959. Legendární brankář Jacques Plante dostal po střele Andyho Barthgatea pukem do obličeje. Poté, co mu lékaři sešili tržnou ránu, musel trénovat s laminátovou maskou, která mu zakrývala celý obličej, přičemž na ní byly otvory pouze na oči, nos a pusu. Tehdejší trenér Montrealu Toe Blake mu však zakázal s touto maskou nastoupit do ligového utkání. Plantovi se ale tato nová ochranná pomůcka osvědčila natolik, že řekl, že bez masky na obličeji už do zápasu nenastoupí. Tato maska je nyní vystavena v hokejové Síni Slávy v Torontu.

Co je na dnešních brankářských maskách pro fanoušky nejvíce atraktivní? Samozřejmě jejich kreativní a zajímavé designy! S touto módou „pokreslování“ masek přišel v roce 1970 Gerry Cheevers. Ten si na masku kreslil stehy pokaždé, když byla zasažena pukem či hokejkou a jeho dílo můžeme považovat za průkopnický krok, co se designu brankářských masek týče.

V témže roce se Dave Dryden, bratr slavného brankáře Montrealu Kena Drydena, rozhodl, že si na tuto laminátovou masku připevní klec kvůli lepší bezpečnosti a většímu zornému poli. Vyřízl tedy ze své masky kus laminátu, místo něhož tam připevnil právě drátěnou klec.

První masku s pevnou konstrukcí, která by obstála i v dnešním hokeji, na svou hlavu nasadil ruský brankář Vladislav Treťjak v roce 1972. Šlo o masku „typu Hašek“, jak se těmto zvláštním typům masek přezdívá. Podobné modely užívali v NHL například Chris Osgood či nedávno Tim Thomas.

Dnes už však masky s velkou klecí z hokeje takřka vymizely a byly nahrazeny mnohem pevnějšími a bezpečnějšími modely. Tyto masky jsou také díky kvalitnějšímu polstrování pohodlnějšími a nárazy tlumí o mnoho lépe.

Na těchto maskách se dokáže nejvíce umělecky vyřádit mistr v oboru David Gunnarsson z firmy DaveArt, který se stará o designy masek většiny brankářů NHL. Henrik Lundqvist, Jonathan Quick, Brendan Holtby a další brankářské hvězdy si nechaly masku nastříkat právě u tohoto osmatřicetiletého sympatického Švéda!

 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];