NHL.cz na Facebooku

Kadaň, NHL, Stanley Cup. Rutta zvládl dojít na vrchol i bez draftu

30. září 2020, 6:00

Jakub Hromada

Po roční pauze, kdy žádný z Čechů prsten pro vítěze nejcennější hokejové trofeje nezískal, má náš národ opět držitele tohoto poháru! Ondřej Palát a Jan Rutta v dresu Tampy porazili ve finálové sérii Dallas 4:2 na zápasy a můžou slavit. Před pár lety to ovšem s českým obráncem vypadalo všelijak.

Je až neuvěřitelné, jak se Ruttova cesta vyvíjela. Nemusíme přitom sahat do dávné minulosti, abychom zjistili, jaký pokrok za krátkou dobu udělal.

Psal se rok 2014 a Jan Rutta hrál za prvoligovou Kadaň, kam byl poslán na hostování z Chomutova. Ve čtyřiadvaceti letech by měl hráč působit v daleko lepších podmínkách, pokud pomýšlí na úspěšnou kariéru na mezinárodní scéně. 

I další sezónu ovšem strávil mimo Extraligu, Chomutov se v ní totiž neudržel a Ruttu si stáhl k sobě. Sbíral v průměru zhruba půl bodu na zápas a Chomutovu to stačilo na postup zpět mezi elitu. Teď měl obránce první velkou šanci prorazit. Musel si ovšem udržet minimálně stejnou formu a převést statistiky z první ligy do Extraligy. 

To se podařilo, a o rok později dokonce dokázal bodovou produkci ještě navýšit. Skvělými výkony na klubové úrovni si vysloužil pozvánku do reprezentace a s ní nakonec i místo v základní sestavě na světovém šampionátu v Německu a Francii. 

I tam byl vidět jasný progres, který upoutal především Stana Bowmana a ač se to zdálo před dvěma lety neuvěřitelné, Rutta byl najednou v NHL.

S Chicagem podepsal roční smlouvu a po velikánech Keithovi se Seabrookem byl nejproduktivnějším bekem týmu. Tím si v poklidu vysloužil její prodloužení, nicméně v nadcházející sezóně už tak úspěšný nebyl.

V áčku Chicaga se neudržel a poprvé si zahrál ve farmářské AHL. Po Novém roce přišla výměna do silné Tampy, kde měl plnit spíše pohotovostní roli, kdyby se některý ze šesti obránců v hierarchii nad ním zranil. V play-off odehrál všechny zápasy, ovšem byly jen čtyři, ve kterých Lightning ani jednou nedokázali porazit skvěle hrající Columbus.

Tampě se ale zalíbil a ještě na jeden rok se organizaci z Floridy upsal. Role se sice nezměnila, ale i tak odehrál v základní části 33 duelů. V play-off si musel na svoji šanci počkat, nakonec si ale zahrál i ve finále, a jeho jméno tak bude vytesané na slavném poháru pro vítěze Stanley Cupu.

Jan Rutta sice nemá pro následující sezónu v NHL smlouvu, jeho kariéra se již nyní dá prohlásit za úspěšnou. 

Během šesti let z druhé nejvyšší ligy v Česku až ke Stanley Cupu.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];