Rittich klíčovým mužem Plamenů. V zámoří velebí českého gólmana se zvláštním rituálem

13. listopadu 2019, 11:00

Tomáš Zatloukal

Když končívá trénink hokejistů Calgary, můžete se spolehnout na jednu věc - na Davida Ritticha poletí vysoké střely. Ordinuje si je sám. Podobně jako kdysi Dominik Hašek od spoluhráčů žádá, aby mu poslali pár puků na hlavu. Je to Rittichův rituál, který před pár lety náhodou vznikl v AHL. Co už ovšem náhodné není, jsou současné výkony svérázného jihlavského rodáka s třiatřicítkou na zádech.

Když v létě dali Flames již osvědčenému Rittichovi i nově příchozímu Camu Talbotovi stejně vysoký plat, mnozí měli za to, že se oba gólmani budou mezi třemi tyčemi točit. Zámořský web Sportsnet dokonce píše, že takový skutečně byl calgarský plán.

Jenže Rittich šel do nové sezony s jiným scénářem. "Na základě toho, co jsme si povídali s generálním manažerem, počítám, že budu jedničkou," povídal. Dokonce s Bradem Trelevingem probíral, že si věří na odchytání 60 zápasů. A teď, po čtvrtině základní části, se zdá, že novinářské spekulace byly liché a že se sedmadvacetiletý brankář může této metě opravdu přiblížit.

Vždyť v NHL Rittich vládne v počtu odchytaných utkání i minut, na nikoho jiného neletělo tolik střel, nikdo jich nekryl více. Nejčastěji ze všech chytal od začátku zápasu, prvenství drží také v tabulce výher a čistých kont. Talbota pustil do blankytného půlkruhu jen pětkrát. Co na tom, že bývalá opora Mladé Boleslavi stále neexceluje podle analytických údajů? Pro Plameny je důležitější celkový dojem.

Z Ritticha vyzařuje sebevědomí. Dokáže tým podržet v klíčové chvíli. Umí ho dovést k vítězství. "Prakticky v každém mači dal svému týmu šanci zvítězit," oceňují žurnalisté ze Sportsnetu a označují Ritticha za klíčového muže Calgary.

I kvůli tomu, že "Big Save Dave" rozprášil jisté pochybnosti o tom, zda budou gólmani silnou stránkou Flames. Byly poměrně pochopitelné, sám nikdy opravdovou jedničkou v kanadsko-americké lize nebyl a Talbot měl za sebou mizerné období u edmontonských Olejářů. To, že bude Rittich v půlce listopadu vládnout několika statistikách, rozhodně nebyla sázková příležitost s kurzem 1,10.

Kdo by si v létě na Ritticha, který poctivě dřel přes léto doma v Jihlavě spolu s dalším českým gólmanem Josefem Kořenářem, vsadil, vydělal by balík.

Osminásobný reprezentant přitom nezaujal jen tím, že je hodně vytížený. O dvou nulách již byla zmínka, pozoruhodným se jevil také jeho výkon z nedávného Herritage Classic proti Winnipeg Jets. V kulichu stanovil nový rekord NHL, když pochytal 43 puků. Pod otevřeným nebem před ním tolik zásahů nikdo nepředvedl.

Experty ze Sportsnetu oslovil také vyrovnaností, jeho forma zásadně nekolísá. V Calgary vědí, že se na Ritticha mohou kdykoliv spolehnout. A tak Talbot zůstává zaparkovaný na střídačce a představa, že Česko bude mít poprvé od časů Ondřeje Pavelce s Tomášem Vokounem v NHL gólmana s 60 odehranými zápasy, nabírá reálné obrysy. Jen houšť a větší kapky, sluší se dodat.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.