Předpokládá se, že MS 2024 bude v Česku, řekl Fasel. Zůstane OH beze změn?

14. srpna 2018, 20:54

Václav Jáchim

Nejbližší čtyři světové šampionáty jsou obsazené, v příští sezoně bude kongres IIHF projednávat pořadatelství turnajů na další roky. Podle Reného Fasela, šéfa Mezinárodní hokejové federace, se předpokládá, že v roce 2024 bude turnaj hostit Česko.

Fasel to řekl v rozhovoru pro ruskou agenturu TASS, kterou zajímalo, zda má Rusko šanci pořádat MS v roce 2023. Podle Fasela je zatím známo, které země (a kdy) hodlají podat konkrétní kandidaturu. O přidělení šampionátů rozhodne kongres IIHF, jenž se v průběhu MS 2019 uskuteční v Bratislavě.

„Předpokládá se, že mistrovství světa 2023 uspořádá Rusko. V roce 2024 pak Česko a v dalším roce 2025 Švédsko," zmínil Fasel. Ruský svaz potvrdil, že na zmíněný rok hodlá kandidovat, pro jaro 2024 totéž už dřív vyjádřili zástupci Českého hokeje.

Kandidatury doprovázejí diplomatická jednání. Zmíněné tři země se podle všeho shodly na postupu, je tedy velmi pravděpodobné, že návrh bude kongresem posvěcen. „Je to předčasné, ale myslím, že pro uvedené roky to tak bude," doplnil Fasel. Zájemci o pořádání šampionátu musejí v konkrétním termínu podat kandidaturu, Rusové coby potenciální organizátoři MS 2023 tak učiní nejpozději 1. září 2018 s tím, že do 10. ledna 2019 připraví podrobný projekt. A podle agentury TASS také složí kauci ve výši 10 tisíc švýcarských franků.

Připomeňme, že nejbližší mistrovství světa bude na jaře 2019 hostit Slovensko (v Bratislavě a Košicích). Světový šampionát 2020 uvidí švýcarská města Curych a Lausanne, na jaře 2021 proběhne turnaj v běloruském Minsku a lotyšské Rize. Olympijskou sezonu 2021-22 uzavře mistrovství světa ve Finsku (Helsinky a Tampere).

Zatímco s ohledem na mistrovství světa se zdá být budoucnost zřejmá, u turnaje na olympijských hrách panují otazníky. Uznávaný komentátor TSN Gord Miller nedávno na twitterovém účtu uvedl, že Mezinárodní olympijský výbor zvažuje čtyři varianty. S odkazem na Reného Fasela je prý ve hře olympijské soupeření s hokejisty NHL, ale také bez nich. Dále turnaj jen s výběry hráčů do 23 let. A také nelze vyloučit úplné vyškrtnutí z programu zimní olympiády.

„Ano, varianty jsou čtyři. Poslední možnost je jednoznačně nejhorší. Věříme, že na ni nedojde," řekl Fasel pro TASS. Míč, lépe řečeno puk je podle něj na straně Mezinárodního olympijského výboru. „V září máme kongres IIHF na Maltě, olympijským turnajem se budeme zabývat. Ale nečekejte, že bude jasno. Před námi je spousta jednání. Konečné rozhodnutí náleží MOV a my ho nemáme šanci ovlivnit," uzavřel.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.