Petr Adler: 再見, pošeptala NHL Číně do ouška

5. června 3:49

Petr Adler

Za všechno mohou čínští komunisté, s Mao-Ce Tungem v čele.

V září tomu bude právě sedmdesát let od dějinné chvíle, kdy po velikých bojích a pochodech vytlačili z pevniny na přilehlý ostrov Tajvan Čankajšekův Kuomingtan a vyhlásili se Čínskou lidovou republikou. Tou jsou dodnes, a kulaté výročí míní oslavit s veškerým randálem, jehož jsou schopni.

A to je okamžik, kdy i NHL musí jít se svými předsezónními a zahajovacími zápasy dalšího ročníku stranou.

Ne, není to sbohem, je to jenom 再見, což se vyslovuje zài jiàn, a to j je něco mezi ž a j, čili na brzkou shledanou. Přesněji: o rok později.

Jak potvrdil zástupce komisaře NHL Bill Daly, zájem NHL o Čínu se nemění.

“Budeme se zviditelňovat i teď během léta,” řekl Daly. “Chystáme návštěvy hráčů, zástupců soutěže, představitelů hráčských odborů (NHLPA).”

Nepůjde o nějaké turistické výlety, zdůraznil: “Budeme i nadále působit mezi nejširšími vrstvami obyvatel, zúčastníme se co nejaktivněji programů hokejové výuky ve školách, soustřeďujeme se na další rozvoj hokeje mezi mládeží.”

O plánech na účast nebo neúčast NHL v zimních olympijských hrách 2022, které se budou konat právě v Číně, nepadlo ani slovo.

Na to je příliš brzo.

Všechno souvisí se vším

Liga v současnosti ve veškeré tichosti vyjednává s NHLPA. Jde o novou kolektivní smlouvu. Jak komisař NHL Gary Bettman zdůraznil už několikrát, vedení soutěže doufá, že k dohodě dojde bez válečného stavu, který liga zažila při posledních jednáních. Ve hře je jedna velká neznámá: obě strany budou mít během letošního září možnost požádat o zrušení současné smlouvy a o okamžité zahájení úředního jednání o novou.

Tady je z obou stran zatím slyšet naprosto ohlušující ticho po pěšině, a obě strany drží karty tak, aby do nich nemohla ani očkem nahlédnout druhá strana nebo, nedej přírodo, někdo třetí, který by rozkecal vše, co viděl.

Mezi úředním a neúředním je totiž zásadní rozdíl.

To zářijové úřední zahájení nových jednání může, i když nemusí, vést buď k výluce (ze strany NHL) nebo stávce (ze strany hráčů). Obě strany moc dobře chápou, že narušení průběhu (nebo dokonce samotného začátku) soutěže kvůli zaměstnaneckým neshodám už po třetí za sebou by mohlo mít nedozírné následky.

Sporných bodů mezi oběma stranami je ovšem dost. Olympijská účast je jedním z nich.

Majitelé se zdráhají, a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) jim k tomu nádherně nahrál jednostranným zrušením dohody o úhradě nákladů ligy na olympijskou účast, jíž byla tato účast podmíněna od samotného začátku.

Ti z hráčů, kteří mohou doufat, že by mohli hrát v barvách svých zemí, zase naléhají, aby olympijská účast byla včleněna do nové kolektivní smlouvy.

Jelikož, jak řečeno, sporných bodů je více než dost, málokdo si troufne předvídat, zda otázka olympijské účasti bude, jak říká rád Bill Daly, kopcem, při jehož obraně by byli hráči ochotni zahynout.

V každém případě se neočekává, že by olympijská otázka přišla jakkoliv na přetřes během jednání o další budoucnosti NHL v Číně.

“Doufáme, že budeme moci oznámit rozpis zápasů NHL v Číně pro příští rok o něco dříve, než se nám to dařilo doposud,” řekl Daly. “Kdyby se to povedlo, pomůže to povzbudit divácký zájem.”

Tohle je samo o sobě složité.

NHL musí zvážit dva druhý zájmu: které její mužstvo je takový dobrodruh (musí být nejméně dvě), že se přímo hlásí, a o která mužstva je největší zájem v Číně.

A pak přijde ta mravenčí práce: jak sladit další rozpis základní části, například, aby mužstva, která se vrací z Číny, nastoupila do soutěže co nejméně postižena překonáváním časových rozdílů. Tedy aby po návratu do Severní Ameriky začínala tam, kde je ten rozdíl nejmenší.

Je jistě pravda, že každý z nás se časovým rozdílům přizpůsobujeme po svém, někteří se cítí lépe po příletu ze Severní Ameriky do Číny, jiní zase po návratu z Číny do Severní Ameriky, ale liga by si v každém případě přála najít zlatou střední cestu.

“Letos tam nebudeme,” řekl Daly, “napřesrok doufáme, že ano.”

A do té doby snad vědci na něco přijdou.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.