Petr Adler: NHL si se svými odbory zatím nevjela do vlasů, oznámil Gary Bettman

26. ledna 3:54

Petr Adler

Komisař NHL Gary Bettman v pátek řekl, že doufá, že jednání o novou kolektivní smlouvu mezi ligou a hráčskými odbory NHLPA dopadne dobře, a že se nemusíme bát, že by došlo (zase) k nějaké výluce nebo, nedej přírodo, stávce. Na otázku, zda je tedy v této záležitosti optimista ovšem odpověděl, že to by musel znát také názory druhé strany.

Zatím, řekl Bettman, jsou veškeré rozhovory velice předběžné, avšak probíhají ve velice přátelském duchu, a je zřejmé, že obě strany dávají přednost dohodě před jakýmkoliv jiným výsledkem.

Bettman, výkonný šéf nejvyšší hokejové soutěže, promluvil ke shromážděným davům novinářů v předvečer každoročního Zápasu hvězd, tentokráte v San Jose. Podobně jako americký president každým rokem předstupuje před společné zasedání obou komor americké sněmovny (Kongresu), aby přednesl zprávu o stavu země (State of the Union Address), činí tak i šéf NHL, avšak jeho posluchači nejsou volenými zástupci lidu. O to roztodivnější jsou někdy jejich otázky. Bettman takhle vystupuje v každé sezóně přinejmenším dvakrát: při Zápasu hvězd, a o několik měsíců později, během finále soutěže o Stanleyův pohár.

Mnohé přítomné zaujala nejvíce Bettmanova zpráva, že NHL bude od nastávající sezóny používat zvláštní zařízení, které bude přesně a okamžitě měřit výkon každého hráče (rychlost, kolik nabruslí a řadu dalších údajů), ba dokonce bude měřit putování puku. Jak bude taková obrazovka vypadat, viz snímek shora.

Více k tomu o několik odstavců později.

Čí přístup rozhodne

Gary Bettman opět zopakoval, že NHL si nepřeje válku s NHLPA. Za ta léta toho bylo více než dost, a obě strany by měly konečně začít brát mnohem vážněji v potaz zájmy svých skutečných zaměstnavatelů, bez nichž by nebyli: diváků.

Náznakem, že se ledy přece jen mohou pohnout tím správným směrem, je úprava otázky Světového poháru. Měl se konat začátkem sezóny 2020-2021, jenže odbory nedokázaly lize potvrdit, že nebudou letos v září žádat o předčasné ukončení platnosti současné kolektivní smlouvy. Kdyby žádost vznesly, začalo by úřední jednání o novou kolektivní smlouvu právě před prvním vhazováním Světového poháru. Mohlo by se stát, co se stalo před lety: v roce 2004 ještě nedozněl potlesk pro vítěznou Kanadu, a začala výluka, která nakonec ligu stála celou sezónu.

A teď obě strany potvrdily, že se baví o možnosti uspořádat Světový pohár, který ovšem může nést pro tento případ úplně jiné jméno, v nějaké menší podobě, uprostřed sezóny let 2020-2021. Lize by sice vadilo, že by přišla o Zápas hvězd, ale možná by šlo věc uspořádat tak, aby si sponsoři užili jako si užívají teď, a zápasy by byly divácky určitě přitažlivější než současná maškaráda: šlo by přece jen o výsledek a o právo na vychloubání (bragging rights se tomu říká).

Obě strany mluví o tom, že by chtěly vytvořit nějaký stálý rozpis mezinárodních soutěží, kterých by se NHL účastnila a u některých že by se to konalo v režii NHL a NHLPA. Hned první překážkou je olympijská účast, jenže dokud Mezinárodní olympijský výbor (MOV) neustoupí od jednostranného zrušení smlouvy, podle níž hradil NHL náklady na účast jejích hráčů, není o čem se bavit.

Samozřejmě, oblastí, v nichž se obě strany rozcházejí v názorech je víc než dost, ale Mathieu Schneider, dříve přední obránce a dnes jedna z předních osobností NHLPA, řekl, že se kolem odborů točí už tři desítky let, nejdříve jako hráč, dnes jako bafuňář, ale tak mírumilovné, přátelské a navzájem si vycházející ovzduší v jednáních s ligou jaké vidí dnes, vidí prvně.

Důvodem k optimismu ale bude až podepsána nová kolektivní smlouva.

Nová udělátka

Jak řečeno, Gary Bettman ve své zprávě o stavu NHL ohlásil, že od příští sezóny bude NHL používat zařízení, které měří všechno, co se dá měřit, a že to celé bude přístupné nejen mužstvům (a všem hráčům), ale i veřejnosti.

Každý, kdo zvládne poměrně jednoduché (a většinou tzv. intuitivní) pokyny, bude vědět okamžitě, v tzv. reálném čase, jak rychle ten který hráč bruslí, jak účinná je ta jeho rychlost (dostává se tam, kde má být rovnou nebo oklikami přes sousední vesnice?), o množství střel, přesných stejně jako nepřesných, vhazováních a podobných údajích, které jsou většinou volně dostupné už dnes, nemluvě. Výsledkem bude dokonce zjištění, kolik minut a vteřin ten který hráč potřebuje, aby dal soupeři branku.

Velkou radost z této zprávy mají sázkové kanceláře. Americký Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že plošný zákaz sázení na výsledky sportovních klání je neústavní. NHL tedy, jakkoliv se jí to nelíbí, musela povolit sázky na svá utkání také.

Sázející teď mohou podrobně studovat formu hráčů i mužstev a pak sázet v (poněkud mylném) domnění, že když toho vědí tolik, mají větší naději na vítězství. Těžko se mohli více splést: tady jde o otázky tzv. momentální formy a navíc také o náhodu. Ušmudlaná branka může otočit výsledek. Kdyby se dal výsledek znát předem, nemělo by smysl hrát.

Bettman má k sázení navíc výhrady, které se dají označit za morální: sázení je podle něj hřích. Jenže, dodává, co se dá dělat, společnost jde tam, kam jde, a kdo je nějaká hokejová soutěž, třeba i ta nejlepší na světě, aby rozhodovala o společenských moresech?

Další obava se týká skutečného případu z baseballu: slavná hvězda Pete Rose byl sázením tak posedlý, že sázel dokonce na výsledky svého mužstva. Nikdo mu nedokázal, že by snad kvůli sázce pomohl k vítězství nebo prohře jiným způsobem než sportovním, ale obecenstvo mohlo úplně klidně a oprávněně podezírat, že se mohou dít nejrůznější špatnosti. Major Baseball League (MLB) Roseho vyloučila doživotně ze svých řad. Čas od času se ozve návrh, že ale jeho výsledky by ho mohly opravňovat k volbě do Dvorany slávy, ovšem liga tyhle návrhy šmahem zamítá řka, že zákaz platí.

Ne, že by Bettman považoval hokejisty za nějaké podvodníky a nepoctivce, to chraň přírodo, ale NHL už kdysi zažila jeden sázkový skandál (byla do něj namočená dokonce i manželka Waynea Gretzkyho Janet), a takové palcové titulky rozhodně nepotřebuje. Tenkrát šlo jenom o to, že se sázelo, i když se nesmělo, jinak nešlo o žádné podfuky, jenže NHL si je moc dobře vědoma, že v paměti obecenstva zůstane vzpomínka, že se kdysi konal nějaký skandál, který se ji týkal, a na další podrobnosti už dávno zapomnělo.

Hráči by také viděli dost neradi, kdyby mužstva mohla používat takto získaných údajů při vyjednávání o smlouvách. Jak je hráč mužstvu užitečný, to často nemůže postihnout žádná statistika, tvrdí, a mají (alespoň částečně) pravdu.

Jak to zatrhnout, když obě strany (hráč i jeho zástupce a generální manažer) budou ty údaje znát nazpaměť? Prostě to vysloví nějak jinak. Pakliže jsou NHL a NHLPA tak navzájem vstřícné, jako se tváří, dojde k řešení, kteremu se říká, že vlk se nažere a koza zůstane celá.

Ovšem, zda se NHL dokáže s NHLPA dohodnout takhle mírumilovně i o ostatních sporných bodech, to se dozvíme až ve chvíli, kdy se dohodnou.

Optimismus je zatím, přinejmenším podle Garyho Bettmana, nemístný, ale pesimismus jakbysmet. Dnes je i tohle lepší než kopnutí do břicha botou okovanou ocelovými cvočky.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.