Ovečkin se vyjádřil. Chce překonat Gretzkyho!

5. dubna 2019, 19:00

Jiří Lacina

Dlouho chodil kolem toho tématu po špičkách. Nevyjadřoval se; pokud už musel, tak tu představu odmítal jako příliš fantaskní. Nyní, možná překvapený svou vlastní výkonností, povolil. Také vás dráždí představa, že by Alexandr Ovečkin mohl přepsat celkový gólový součet Waynea Gretzkyho? Pak vězte, že ho ta idea začíná zajímat taky!

Osmkrát. Tolikrát dokázal ruský ostrostřelec překonat hranici padesáti vstřelených branek. V září mu bude 34 let. Útočí na osmý titul pro krále ligových střelců. Už teď, a to zdaleka nekončí, je na třináctém místě mezi nejlepšími kanonýry ligové historie. Také proto stále víc lidí řeší, jestli má na to dosáhnout na první flek. Nedávno jsme se o drobnou analýzu pokusili i na našich stránkách.

Pokud po 34. roce nastřílí aspoň to, co typově podobný Brett Hull, který hrál NHL do čtyřiceti (těch několik marných zápasů po výluce 2005-06 nemá smysl počítat), může v tomto věku Ovečkin Gretzkymu skutečně dýchat na záda. Pakliže ho v ten moment už nedostihne, může to být otázka jednoho - dvou dalších let. Záležet bude hlavně na tom, zda bude chtít.

Pokusím se o to

Po posledním vyjádření se zdá, že moskevský rodák chtít bude. „Musím být zdravý. Musím být v dobré formě. Pokusím se o to, nikdy ale nevíte, co se v budoucnu stane,“ řekl před předposledním zápasem základní části s Montrealem.

Názorový posun je zřetelný, upozorňuje server nhl.com, který Rusa citoval. Ještě před nějakými dvěma lety totiž tuto myšlenku striktně odmítal. „Nemyslím, že je to možné,“ řekl v lednu 2017. „S Waynem jsem se bavil, nemyslím, že tyhle rekordy mohou být překonány.“

V době, kdy mezi roky 2016 a 2017 spadl z 50 na 33 gólů, vypadal možná podobný cíl skutečně nereálný. Jenomže ruský stroj na góly přidal v dalších dvou sezónách rovnou stovku zásahů (49 + aktuálních 51). Na kontě má nyní 658 branek, na Gretzkyho 894 mu jich schází 236.

Sám „Veliký“ Ovečkinovi věří. „Má šanci to dokázat,“ řekl Gretzky pro NHL Network v průběhu března. „Je to dobrý sportovec, hraje za dobrou organizaci, s dobrými spoluhráči. Není sporu o tom, že je legitimním kandidátem. Pokud to dokáže, budu první, kdo mu potřese rukou. Myslím, že by to bylo skvělé pro celý sport.“

Podobně jako naše analýza, také experti nhl.com vidí jako zásadní otázku, do kdy bude chtít Ovečkin hrát? Nezatouží jako velký patriot vrátit se předčasně domů? Momentálně má smlouvu ještě na dva roky, po jejím vypršení mu bude necelých 36 let. Na otázku, jak dlouho míní pokračovat, odpovídá v tuto chvíli stručně: „Uvidíme.“

Zdraví, chuť, dobrý centr

Jeho nespornou výhodou je dobrá fyzická kondice a pevné zdraví. A to nehraje v rukavičkách! Za svou kariéru rozdal 2829 hitů (zásahů tělem). Od chvíle, kdy se tato statistika počítá, je Ovečkin dokonce čtvrtým nejaktivnějším „hitařem“ v NHL. Přestože svoje tělo nešetří, jen jednou spadl v plné sezóně pod 78 odehraných utkání (72 v ročníku 2009-10). Srovnejte s takovým Jevgenijem Malkinem, jenž se za posledních deset let dostal na 78 odehraných zápasů jednou.

„Odjakživa tvrdím, že dá tolik branek, kolik bude potřebovat pro celkový součet,“ řekl na adresu Ovečkina pro TVA Sports jeden z nejlepších střelců hokejové historie Mike Bossy. „Především musí zůstat zdravý. S jeho odolností to bude záležitost toho, jak dlouho bude chtít hrát a jestli bude mít vedle sebe kvalitního centra.“

Mimochodem, jako vášnivý sběratel hokejek toužil ruský ostrostřelec také po jednom podepsaném použitém kousku Wayne Gretzkyho. Ten mu prý hůl slíbil, pokud vyhraje Stanley Cup. Bohužel, Ovečkin k této věci nedávno jen smutně pokrčil rameny: „Stále čekám“. Možná, že po překonání Gretzkyho rekordu hokejku konečně dostane.

Potřebuje ještě 237 zásahů.

„Jestli je někdo, kdo to může dokázat, je to on,“ věří Nicklas Bäckström.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.