Ottawské odkopnutí, detroitská důvěra. Ryan se nám hodí do přesilovky, může zářit, míní Blashill

19. listopadu 6:25

Tomáš Zatloukal

Když ho ottawští Senátoři vyplatili ze smlouvy, překvapením málem oněměl. "Byl to pro mě naprostý šok," povídá Bobby Ryan o svému konci v kanadském klubu. Coby čerstvý vítěz Bill Masterton Trophy za oddanost hokeji rozhodně nečekal, že se Ottawa zřekne jeho služeb. A nedá mu šanci dál psát silný, inspirativní příběh o hvězdné kariéře, strmém pádu i odrazu ode dna. V životě i v byznysu to ovšem tak občas bývá. Někdo vidí sklenici napůl prázdnou (Sens), jiný zase napůl plnou. A oním optimistou je v Ryanově případě Detroit. Red Wings si od stříbrného olympijského medailisty slibují velké věci.

Steve Yzerman není naivní, ani hloupý Honza.

Jeho manažerský styl je na hony vzdálen metodě "pokus, omyl". Mnohokrát se už blýskl promyšlenou výměnou či brilantním podpisem volného hráče. Ve svém řemesle vyniká, pověstným se stal jeho vyjednávací um.

Vždyť kolik hráčů už podepsal hluboce pod cenou!

Ryan může být jeden z nich. Pro Detroit nepředstavuje za milion dolarů ročně žádný risk. Zato jeho přínos může být ohromný. Dobře si to uvědomuje i kouč Red Wings Jeff Blashill.

Nedívá se na Ryana jako na někoho, kdo míval problémy s alkoholem a v minulé sezoně stihl jen 24 zápasů. Podobně jako Yzerman vyzdvihuje jeho potenciál. V rozhovoru pro The Athletic upozorňuje třeba na to, jak vysoko byl třiatřicetiletý machr draftován.

A také na to, že Ryan své démony porazil a výrazně se v životě posunul. Je pro něj frajerem, který vyhrál důležitou bitvu proti alkoholu a také dokázal krátce po svém návratu na led nasázet hattrick.

Moc se mi líbí, kam se Bobby v životě posunul," povídá Blashill. "Když jsme spolu telefonovali, byl to skvělý rozhovor. Bylo poznat, že má silnou motivaci a chce u nás prožít báječnou sezonu. A já si myslím, že se mu to klidně může povést."

Blashill má vícero důvodů, proč věřit, že se Ryanovi bude v Detroitu dařit. Třeba i ten, že mu osvědčený kanonýr dokonale pasuje do sestavy. "Praváků máme na soupisce málo, takže se nám hodí do přesilovky," tvrdí.

Má představu, že v jednom komandu bude nastupovat Sam Gagner a v tom druhém právě Ryan. "Když máte více hráčů s pravým držením hole, rozšiřuje se vám repertoár akcí, které můžete sehrát," vysvětluje Blashill.

Na Ryanovi se mu líbí také to, jak vysoko byl draftován. V roce 2005 byl celkovou dvojkou, před ním přišel na řadu už jen Sidney Crosby. "Bobby má elitní ofenzivní talent, nemáme moc kluků, kteří by šli na draftu tak brzy."

Časy, kdy střílel Ryan třicet gólů za sezonu, jsou sice dávnou minulostí, nicméně ještě loni zakončil základní část s 15 přesnými zásahy a 42 body. Momentálně na sobě tvrdě maká, aby i v Kristových letech v NHL stačil a nebyl jen do počtu.

A třeba zaútočil na 50bodovou hranici, kterou zdolal naposledy před čtyřmi lety.

"Bobby dře, aby byl v co nejlepší kondici. Pracuje na bruslení se speciálním koučem. Myslím, že ještě nikdy před sezonou tolik nemakal," těší Blashilla. "Má šanci, aby se stal pro náš tým velkým přínosem," je přesvědčený.

Splatí mu Ryan důvěru? A pomůže Rudým křídlům z ligového suterénu? Yzerman ví, že tímhle podpisem může jen získat.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.