Ostrované hledají inspiraci ve své slavné historii. Čeká je zatím nejtěžší zkouška

1. května 16:00

Jiří Lacina

Větší výzvě v dosavadním průběhu play off nečelili. V prvním kole měli s Pittsburghem až překvapivě snadnou práci. Všechny čtyři zápasy byly relativně těsné, vývoj série ale neuvrhnul Ostrovany do žádného většího stresu. Tomu čelí až teď. S Carolinou ztratili doma oba úvodní zápasy, sérii se pokusí zachránit na hřišti soupeře.

Inspiraci přitom mohou hledat i ve své slavné historii. Al Arbour ji kdysi shrnul zhruba do slov: příští střídání. To je krédo, na kterém slavný trenér vítěznou dynastii Isles vystavěl. Její vrchol sice přišel v letech 1979-83, kdy čtyřikrát v řadě vyhráli Stanley Cup, formovat se ale začala už v průběhu sedmdesátých let. A právě tady lze najít příklady hodné následování.

V roce 1975 padali Islanders ve druhém kole s Pittsburghem už 0:3. Nakonec dokázali sérii zvrátit do stavu 4:3 a postoupit. Šlo o historicky druhý případ obratu z 0:3 na 4:3. Ten první známe z roku 1942. Hned o kolo později dokázali Isles málem to samé! Zase špatný začátek, dvě prohry ve Philadelphii, třetí doma. V dalších třech zápasech tři výhry a srovnáno. Sedmý duel Flyers vyhráli doma 4:1 a s upocenými čely postoupili.

Liga je dnes samozřejmě jiná, celý svět je jiný než před 44 lety. Také rozdíl po dvou zápasech odehrané série je zatím mírnější než v obou jmenovaných případech. Platnost vyřčeného doporučení však zůstává. „Starejte se jen o svoje první střídání v první třetině příštího zápasu,“ opakoval trenér Barry Trotz hráčům po úterním tréninku v Northwell Health Ice Centeru.

„Ano, musíme jít střídání po střídání,“ přikyvoval Casey Cizikas. „Musíte tam skočit a uhrát jen to svoje. Je úplně jedno, proti komu to bude. Prostě se jen podíváte naproti a řeknete si: ‚Příští střídání budu lepší než ty!‘“

Některé věci se opravdu nemění. Platí stejně v éře Instagramu, jako platily v éře dlouhých vlasů a zvonových kalhot. Žádný přehnaný stres, ani žádná hra na hrdinu. Jít a odbojovat si svých pár vteřin.

Nedávno jsme psali o tom, že Islanders jsou s Bostonem z osmičky postupujících jedinými týmy s bohatší vitrínou úspěchů. Současní Ostrované jsou si toho dědictví vědomi, s Trotzem prý o něm často mluví. Jak už bylo řečeno, formování ojedinělého odkazu začalo v roce 1975.

Od tohoto roku se květen pomalu začal stávat v Nassau Coliseu oblíbeným měsícem. Když prohrávali Ostrovani s Pittsburghem 0:3, sešikoval si prý Arbour všechny své ovečky po tréninku na ledě a řekl: „Jestli je tu jeden jediný chlap, který nevěří, že můžeme tuhle sérii obrátit, ať si sbalí svoje věci a odejde. Nikdo to nebude řešit.“ Asi nepřekvapí, že všichni zůstali.

Barry Trotz si analogickou situaci s tou letošní vyzkoušel loni v dubnu. V prvním kole prohrával jeho Washington s Columbusem 0:2, další čtyři zápasy zvládnul. V noci ze středy na čtvrtek si bude moc přát, aby nemusel hráče motivovat jako kdysi Al Arbour. Obratů z 0:3 na 4:3 se přeci jen v historii nepovedlo moc. Dohromady zatím čtyři.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.