Odhad draftu po MS 20: Zadina zaútočí na špičku hitparády, stále vede Dahlin

11. ledna 10:10

Václav Jáchim

Krátce po skončení mistrovství světa dvacetiletých je tady čas ke zveřejnění prvních bližších odhadů draftu NHL. Lednový termín bývá v tomto ohledu zásadní, po velkém juniorském turnaji totiž odborníci a skauti mají ucelenější představu o konkrétním ročníku. Důležité informace sice přinese šampionát osmnáctek i vyvrcholení klubových soutěží, ale na předních pozicích už se favorité měnit nebudou.

Respektovaný Úřad centrálního skautingu teprve lednové pořadí nejlepších juniorů ze Severní Ameriky a Evropy přinese, stejně tak organizace International Scouting Services. Už teď je k dispozici žebříček největších želízek draftu od stanice TSN, pro níž ho sestavují uznávaný expert Craig Button.

Někdejší zaměstnanec několika klubů NHL v Buffalu pozorně sledoval všechny zápasy, hovořil s hráči, rozebíral jejich přednosti i slabiny. Výsledkem je pořadí elitní osmdesátky, samozřejmě subjektivní, nicméně podložené konkrétními závěry a souvislostmi. U Buttona vede Rasmus Dahlin, v tomto směru asi budou hovořit stejně i další odhady. Švédský bek, který připomíná Nicklase Lidströma, je podle analytiků nejlépe připraveným švédským defenzivním hráčem od juniorských času Victora Hedmana.

Zadina má šanci na první pětku, tvrdí Pešán a Nečas


Na druhé pozici je možná překvapivě Dahlinův krajan Adam Boqvist, jenž se nevešel do sestavy švédské dvacítky. "Ale má ohromné přednosti, hraje podobně jako Erik Karlsson. Výborně kontroluje kotouč, hodně si dovolí," říká Button o bekovi s velkými schopnostmi do přesilovek. Třetí stupínek přistoupil Američanovi Bradymu Tkachukovi, syn legendy Keitha Tkachuka je podle Buttona jedním z nejlépe připravených hráčů na NHL v ročníku.

Pátá příčka náleží Andreji Svěčnikovovi, mladý Rus dva měsíce nehrál vzhledem ke zlomenině ruky, ovšem an šampionátu dvacítek ambice potvrdil. Útok na špičku hitparády bezpochyby uskuteční Filip Zadina. Analýzy TSN vidí útočníka Halifaxu na páté místo, podle jiných odhadů ale může být český kanonýr klidně třetí. Záležet bude na potřebách klubů, které čeká na draftu výběr z elitních pozic. "Zadina je úžasně hladový střelec, dokáže přesně trefit z kruhů i z dalších pozic. Pro brankáře je jeho zakončení velmi těžko čitelné," chválí Button.

Do draftu NHL 2018, který bude v červnu hostit Dallas, půjdou hokejisté narozeni po 15. září 1999, převahu budou mít zástupci ročníku 2000. Český hokej by mohl mít silné zastoupení – i vzhledem k úspěchu dvacítky na MS v Buffalu nebo stříbrné medaili osmnáctky na loňském Memoriálu Ivana Hlinky. Do téměř osmdesáti míst žebříčku TSN se vedle Zadiny vešli Martin Kaut, brankář Lukáš Dostál, Kryštof Hrabík a Jakub Lauko. Na draftu by mohla rovněž zaznít jména Filipa Krále, Radima Šaldy, Jáchyma Kondelíka, o něco starších Alberta Michnáče s Danielem Kurovským nebo dalších českých talentů..

Lednový odhad draftu NHL podle analytika TSN:

 1. Rasmus Dahlin      obránce  Švédsko  Frölunda
2. Adam Boqvist    obránce  Švédsko  Brynäs
3. Brady Tkachuk  útočník  USA      Boston Univ.
4. Andrej Svěčnikov  útočník  Rusko    Barrie (OHL)
5. Filip Zadina      útočník  Česko    Halifax (QMJHL)
6. Barrett Hayton    útočník  Kanada  S.S. Marie (OHL)
7. Quinn Hughes    obránce  USA      Michigan
8. Bode Wilde      obránce  USA    USA 18
9. Oliver Wahlstrom  útočník  Švédsko  USA 18
10. Evan Bouchard obránce Kanada London (OHL)
11. Noah Dobson obránce Kanada A- Bathurst (QMJHL)
12. Ryan Merkley obránce Kanada Guelph (OHL)
13. Jacob Olofsson útočník Švédsko Timra
14. Rasmus Kupari útočník Finsko Oulu
15. Jeff Farabee útočník USA USA 18
16. Isac Lundeström útočník Švédsko Lulea
17. Rasmus Sandin obránce Švédsko S.S: Marie (OHL)
18. Jack McBain útočník Kanada Toronto (OJHL)
19. Grigorij Děnisenko útočník Rusko Jaroslavl
20. Ty Smith obránce Kanada Spokane (WHL)
20. Jared McIsaac obránce Kanada Halifax (QMJHL)

Další čeští junioři:

55. Martin Kaut        útočník  Pardubice
64. Lukáš Dostál brankář Kometa Brno
67. Kryštof Hrabík útočník Liberec
70. Jakub Lauko útočník Chomutov

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.