Na dražbě talentů byl zájem o jedenáct českých hokejistů

24. června 2018, 11:00

Václav Jáchim

Po nočním prvním kole, v němž se výrazně prosadili Filip Zadina a Martin Kaut, uspěli v draftu další čeští talenti. V úvodu třetího kola se radoval Jan Jeník, poté přišel na řadu brankář Jakub Škarek (na snímku), následně i členové reprezentační osmnáctky Jakub Lauko, Lukáš Dostál a Matěj Pekař. Ze skupiny hráčů narozených na podzim 1999 zaujali týmy NHL Jáchym Kondelík a Filip Král, v posledním 7. kole se přidali Radim Šalda i o rok starší brankář Milan Klouček. Celkem v draftu uspělo 11 českých hokejistů – o dva víc než loni. Jde o nejlepší výsledek od roku 2015.

Českými hvězdami letošního draftu jsou Filip Zadina a Martin Kaut. Oba se prosadili v prvním kole, Zadina putoval jako číslo šest do Detroitu, čímž napodobil dřívější podobná umístění Pavla Zachy nebo Milana Michálka. Kauta bralo ze 16. místa Colorado, oba útočníci zúročili zejména skvělou uplynulou sezonu a nejsou bez šancí, aby už na podzim zasáhli do NHL. Český hokej měl po roce znovu dva zástupce v elitní jednatřicítce, loni se totéž podařilo Martinu Nečasovi a Filipu Chytilovi.

Čekání na dalšího našince v sobotním programu trvalo do úvodu třetího kola, ze 65. pozice se radoval Jan Jeník. Liberecký útočník, jenž sbíral zkušenosti v prvoligových Benátkách nad Jizerou, připadl Arizoně a potvrdil potenciál jednoho z elitních českých útočníků v ročníku. O pět míst později se objevila u vybraného hráče znovu česká vlajka, tentokrát zásluhou Jakuba Škarka.

Talentovaný brankář zaujal skauty New York Islanders, v draftu NHL se k Ostrovanům stěhoval jako celkově 70. v pořadí. Odchovanec Dukly Jihlava, který by měl působit ve finském Lahti, patřil k favoritům mezi evropskými gólmany. V odhadu Úřadu centrálního skautingu patřila účastníkovi dvou posledních MS dvacítek druhá příčka za Lukášem Dostálem.

Radovat se může i Jakub Lauko, míří totiž za Davidy Pastrňákem a Krejčím do Bostonu. Zástupci Bruins draftovali chomutovského útočníka ze 77. příčky. Účastník letošních šampionátů do 18 a 20 let skauty NHL hodně zajímal, odhady mu přisuzovaly třetí kolo, které nadaný Severočech nakonec naplnil. Vynikající bruslař a bojovník sehrál za Chomutov už 85 utkání extraligy dospělých.

Každým rokem v draftu zaujmou čeští gólmani, letos tradici podpořili zmíněný Škarek a také Lukáš Dostál. Talent brněnské Komety a v uplynulém ročníku opora české osmnáctky nově patří k nadějím Anaheimu, zástupci Ducks ho brali z 85. příčky. Dostál zaujal skauty na loňském Memoriálu Ivana Hlinky, kvalitní výkonnost držel v klubu i na jarním šampionátu osmnáctek v Rusku. U Ducks poslední dobou nepůsobilo moc našinců, vynikající výkony ovšem odvádí útočník Ondřej Kaše.

Čtveřici Čechů ze třetího kola hned na prvním místě toho čtvrtého podpořil Matěj Pekař. Dravý bruslař se hokejově zdokonaloval za Atlantikem, minulý ročník oblékal dres týmu Muskegonu z USHL, zároveň byl kmenovým hráčem reprezentace do 18 let. Pro NHL si jeho práva z 94. pozice zajistilo Buffalo, v příštím ročníku by měl Pekař hrát za univerzitu Miami soutěž NCAA. Na univerzitu Connecticut pro změnu míří Pekařův dosavadní spoluhráč Jáchym Kondelík, jehož si jako 111. v pořadí zamluvil Nashville. Syn bývalého českobudějovického brankáře Romana Kondelíka patří do silné skupiny hráčů narozených po 15. září 1999, kterých se letošní draft také týkal.

V pátém kole si osobní úspěch připsal Filip Král. Bývalý obránce Komety zaujal v juniorce Spokane skauty Toronta, člena reprezentační dvacítky draftovali ze 149. místa. Až do sedmého kola si musel počkat jiný český bek Radim Šalda, někdejší hokejista hradeckého Mountfieldu putoval z 206. místa do Tampy Bay. V závěru draftu navázal na někdejší věkově starší brankáře z minulých výběrů Milan Klouček, gólmana pardubického Dynama si zajistili zástupci Nashvillu.

Jiní našinci čekali na výběr marně. Navzdory původně příznivým odhadům si kluby NHL nevzaly Kristiána Reichla nebo Daniela Kurovského, kterým se povedlo mistrovství světa dvacetiletých v Buffalu. Neuspěli třeba také Kryštof Hrabík, Libor Zábranský mladší, Zack Malík, Ondřej Buchtela, Karel Plášek, Michal Kvasnica a další.

Přehled českých hokejistů v draftu NHL 2018:

  6. Filip Zadina    Detroit      útočník    Halifax (QMJHL)
16. Martin Kaut Colorado útočník Pardubice
65. Jan Jeník Arizona útočník Liberec
70. Jakub Škarek NY Islanders brankář Jihlava
77. Jakub Lauko Boston útočník Chomutov
85. Lukáš Dostál Anaheim brankář Kometa
94. Matěj Pekař Buffalo útočník Muskegon (USHL)
111. Jáchym Kondelík Nashville útočník Muskegon (USHL)
149. Filip Král Toronto obránce Spokane (WHL)
206. Radim Šalda Tampa Bay obránce Saint John (QMJHL)
213. Milan Klouček Nashville brankář Pardubice

Poznámka: Za jménem hráčem následuje klub, který ho draftoval. Dále pozice a tým, kde dotyčný působil.

POHLED DO HISTORIE ČESKÉ ÚČASTI V DRAFTECH NHL:

Češi v draftu 2017 (9 hráčů):

Martin Nečas, Filip Chytil, Petr Kváča, Ostap Safin, Jakub Galvas, Tomáš Vomáčka, Dominik Lakatoš, Jiří Patera, Daniel Bukač. Ze zámořských hráčů dva, z našich klubů sedm.

Češi v draftu 2016 (4 hráči):

Libor Hájek, Filip Hronek, Vojtěch Budík, Filip Helt. Ze zámořských hráčů tři, z našich klubů jeden.

Češi v draftu 2015 (11 hráčů):

Pavel Zacha, Jakub Zbořil, Filip Chlapík, Daniel Vladař, Michael Špaček, Aleš Stezka, David Kaše, Dominik Simon, Karel Vejmelka, Lukáš Jašek, Miroslav Svoboda. Ze zámořských klubů tři hráči, z našich klubů osm hráčů.

Češi v draftu 2014 (8 hráčů):

Jakub Vrána, David Pastrňák, Dominik Mašín, Vítek Vaněček, Václav Karabáček, Richard Nejezchleb, Pavel Jenyš, Ondřej Kaše. Ze zámořských klubů dva hráči, z našich klubů čtyři hráči hráči, z evropských týmů dva hráči.

Češi v draftu 2013 (3 hráči):

Jan Košťálek, Patrik Bartošák, Dominik Kubalík. Ze zámořských klubů tři hráči, z našich klubů nikdo.

Češi v draftu 2012 (6 hráčů):

Radek Faksa, Tomáš Hertl, Martin Frk, Tomáš Hyka, Marel Mazanec, Marek Langhamer. Ze zámořských klubů tři, z našich tři hráči.

Češi v draftu 2011 (10 hráčů):

David Musil, Dmitrij Jaškin, David Honzík, Dominik Uher, Lukáš Sedlák, Matěj Stránský, Daniel Přibyl, Richard Nedomlel, Petr Plaček, Ondřej Palát. Ze zámořských klubů sedm, z našich klubů tři hráči.

Češi v draftu 2010 (5 hráčů):

Petr Straka, Jakub Culek, Radko Gudas, Petr Mrázek, Adam Polášek. Ze zámořských klubů pět, z našich klubů nikdo.

Češi v draftu 2009 (3 hráči):

Andrej Nestrašil, Roman Horák, Tomáš Vincour. Ze zámořských klubů dva, z našich klubů jeden.

Počty draftovaných českých hokejistů v dřívějších letech:

2008: 3 hráči (ze zámoří 1, z našich klubů 2)
2007: 5 hráčů (ze zámoří 3, z našich klubů 2)
2006: 8 hráčů (ze zámoří 1, z našich klubů 7)
2005: 13 hráčů (ze zámoří 3, z našich klubů 10)
2004: 21 hráčů (ze zámoří 5, z našich klubů 16)
2003: 18 hráčů (ze zámoří 6, z našich klubů 12)
2002: 26 hráčů (ze zámoří 7, z našich klubů 19)
2001: 31 hráčů (ze zámoří 8, z našich klubů 21, z evropských týmů 2)
2000: 24 hráčů (ze zámoří 7, za nšich klubů 15, z evropských týmů 2)
1999: 18 hráčů (ze zámoří 5, z našich klubů 12, z evropských týmů 1)
1998: 21 hráčů (ze zámoří 5, z našich klubů 15, z evropských týmů 1)
1997: 16 hráčů (ze zámoří 3, z našich klubů 13)
1996: 11 hráčů (ze zámoří 4, z našich klubů 7)
1995: 21 hráčů (ze zámoří 7, z našich klubů 14)
1994: 16 hráčů (ze zámoří 2 , z našich klubů 14)
1993: 14 hráčů (ze zámoří 3, z našich klubů 11)

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.