Marián Gáborík mění počtvrté v NHL dres. Z Ottawy se za něj stěhuje do LA Dion Phaneuf

14. února 2018, 12:00

Jiří Lacina

Oba byli v posledních letech kritizováni a vnímáni jako velká finanční zátěž. Nyní si prohazují působiště. Obránce Dion Phaneuf odchází z Ottawy do Los Angeles, opačným směrem do Kanady putuje někdejší vynikající střelec Marián Gáborík. Phaneufa doprovodí útočník Nate Thompson, Gáboríka další forvard Nick Shore.

„Jdu do týmu, který vítězí, v posledních letech měli hodně úspěchů. Chci jim co nejvíc pomoct,“ řekl Phaneuf. „Jsem opravdu nadšený z toho, kam mířím. Abych byl upřímný, cloumá se mnou hodně různých emocí. Těším se ale na to, kam půjdu.“

Phaneuf i Gáborík, hlavní postavy zajímavé výměny, jsou hokejisté za zenitem. Přitom obtěžkáni nákladnými smlouvami. Dvaatřicetiletý bek má kontrakt ještě na tři roky se stropovou zátěží 7 miliónů dolarů. Pětatřicetiletý slovenský útočník má kontrakt rovněž na tři roky, platový strop Ottawy zatíží v každé z těchto sezón 5,075 milióny.

Phaneuf začínal zámořskou kariéru v Calgary, odkud se přesunul do Toronta. Nevyhnul se zde kritice. Poslední zhruba dvě sezóny odehrál v Ottawě. V Los Angeles by se v ideálním případě mohl objevit ve druhé obranné dvojici. „Do naší obrany by měl zapadnout dobře. Máme tři opravdu dobré beky,“ pochválil si stav své defenzivy generální manažer Rob Blake, sám bývalý vynikající zadák.

Blake zatím nepředjímá, se kterým hráčem trenér Phaneufa spáruje, považuje ale za výhodu, že je schopný hrát na levé i pravé straně obrany. Rodák z Edmontonu dokázal ve své třetí sezóně v Calgary nasbírat vynikajících 60 bodů (17+43), od té doby šly jeho ofenzivní příspěvky přeci jen dolů. V probíhající sezóně stihnul v 53 utkáních 16 bodů (3+13).

Kanadský bek se aspoň zatím nemusí za novým týmem nikam přesouvat, přiletí totiž za ním. Ottawa hrála v úterý v Pittsburghu. Na stejném místě hrají Kings ve čtvrtek. Phaneuf tady jen počká na přílet nových spoluhráčů. Druhou polovinu utkání proti Penguins už odseděl na lavičce v očekávání výměny. „Nikdo mi nic neřekl, ale tušil jsem to,“ přiznal zkušený hokejista.

Jeho spoluhráč, třiatřicetiletý Nate Thompson, je momentálně zapsán listině zraněných hráčů. Od 5. ledna odehrál jen čtyři zápasy.

Marián Gáborík i Nick Shore byli v úterý v sestavě Los Angeles Kings při výprasku 7:3 v Carolině. Ani jeden svůj trejd nekomentoval. Udělal to za ně Matt Duchene. „Přichází dva skvělí hráči,“ řekl útočník Ottawy, který přišel teprve nedávno z Colorada. „Shorea znám dobře. Marián má taky ohromný rodokmen. Jsou to chlapi, kteří nám můžou pomoct.“

Gáborík je sice prověřený autor 403 branek v NHL, v posledních letech ale bojuje se zraněními. Také letos zatím odehrál jen 30 zápasů s bilancí 7+7. Ottawa bude po Minnesotě, New York Rangers, Columbusu a Los Angeles jeho pátým působištěm. Pětadvacetiletý Nick Shore mění v NHL dres poprvé, letos zapsal ve 49 utkáních 15 bodů (4+11).

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.