Král padl, ať žije král! Lundqvist vyplacen ze smlouvy

30. září 16:12

Josef Potůček

Byla to pouze otázka času. Rangers na svých oficiálních účtech oznámili konec účinkování Henrika Lundqvista v New Yorku. Brankářská legenda je vyplacena ze smlouvy.

Jaromír Jágr tehdy jako kapitán Blueshirts zaznamenal 123 bodů, jeho spoluhráč Petr Průcha pak jakožto nováček nastřílel 16 přesilovkových branek. Na Manhattanu v sezóně 2005-06 působilo hned sedm českých hokejistů.

Záda jim tenkrát kryl v brance třiadvacetiletý Henrik Lundqvist. Původně měl být náhradníkem zkušeného Kevina Weekese. Ten se však hned ve druhém utkání zranil a přepustil své místo mladému Švédovi, který se velmi záhy stal oporou a později též ikonou Rangers.

Ostatně, jeho přezdívku Král Henrik mu udělil samotný Larry Brooks již po pár zápasech. Renomovaný newyorský novinář tehdy 16. října 2005 velebil jeho výkon po výhře Rangers 4:1 nad Atlantou Thrashers: “Po výhře nad Thrashers se Lundqvistovi dostalo ovací ve stoje, když byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Švédský král Henrik se tak velmi rychle stal novým hrdinou Broadwaye.”

Patnáct let trvalo spojení Rangers - Lundqvist. Nyní osmatřicetiletý rodák ze švédského Åre se během této doby stal vítězem Vezinovy trofeje pro nejlepšího brankáře NHL, rekordmanem mezi gólmany Rangers v počtu výher i čistých kont, přičemž se stal držitelem i celé řady dalších počinů, které vzejdou nesmazatelně do klubové i ligové historie.

Nyní je onomu spojení konec.

Ačkoliv Lundqvistovi zbýval ještě jeden rok smlouvy, Jezdci přistoupili k dlouho očekávanému kroku a vykoupili jej z kontraktu, který měl klubovou pokladnu zatěžovat sumou 8,5 milionu dolarů. Pro příští sezónu tak Rangers uspoří pod platovým stropem 3 miliony dolarů, což je mezera pod platovým stropem jistě nezanedbatelná.

Zároveň bude tamní organizací vyslán jasný signál, že v budoucnu hodlají spoléhat na brankářský tandem Alexandar Georgijev a Igor Šesťorkin, který Lundqvista během minulé sezóny mnohdy odsunul až do pozice brankáře číslo tři.

Není pochybu, že dres s číslem třicet bude jednou vyvěšen pod střechu slovutné Madison Square Garden, kde bude zdobit paprskovitý strop vedle dresu Eddieho Giacominiho, Mikea Richtera, Marka Messiera či Briana Leetche, tedy mezi hráče, ke kterým Lundqvist nikdy neskrýval svůj obdiv a respekt.

Zdali budoucího člena Hokejové síně slávy a známého elegána uvidíme ještě lapat puky v jiném klubu je krajně nejisté, ačkoliv řada klubů by o jeho služby zájem jistě projevila.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.