Když si mohli za svoje peníze postavit halu ve Vancouveru (a jinde), proč nemůžou v Calgary?

8. srpna 2019, 12:00

Jiří Lacina

Byla to nekonečná telenovela. Náš redakční kolega Petr Adler reportoval o jejím průběhu s trpělivostí a precizností sobě vlastní. Definitivní verdikt padl na konci července. Polovinu nákladů na novou halu Flames, nástupce Scotiabank Saddledome (na snímku), zaplatí daňoví poplatníci. Rozhodnutí padlo v poměru 11:4. Radost? Jak kde. Ne všichni Kanaďané nadšeně plácají dlaněmi. Třeba ve Vancouveru se docela rozzlobili.

„Canucks si postavili halu sami, proč nemůžou Flames? Calgary háže veřejné peníze soukromému hokejovému týmu. Alberta zůstává posledním místem v Kanadě, kde se něco takového děje,“ hřímá novinář Patrick Johnston.

Z pohledu NHL má pan redaktor pravdu. Jak lze poměrně snadno ověřit, nynější haly v Montrealu (1996), Torontu (1999), Ottawě (1996), Winnipegu (2004) i Vancouveru (1995) vznikaly striktně z peněz soukromých investorů. Do společného měšce si sáhli jen edmontonští Oilers (2016) a nyní tak učiní také calgarští Flames. Nadřeli se na to, ale třikrát sláva, dotace bude.

Přínosy ano nebo ne?

Kdyby Rogers Arenu, původně GM Place, stavěl nyní, zachoval by se stejně. Arthur Griffiths, majitel Vancouver Canucks, by o veřejné peníze nežádal. Hlavní investor haly Flames, miliardář Murray Edwards, si rád nechá přispět od lidí, jež na rozdíl od něj počítají své příjmy o několik řádů níže. V USA vznikaly arény NHL s podporou veřejných zdrojů, často šlo ale o symbolické příspěvky, v řádu 10-20%. Pan Edwards si řekl o polovinu. Dostane ji.

Griffiths chápe důvody veřejné podpory. Nebo aspoň zná ty všeobecně uváděné. „Je to v podstatě veřejné vybavení,“ říká. Veřejnost by měla z nové víceúčelové haly nějakým způsobem profitovat. Dopad na celkový „duch“ města a tak dále.

Ekonomové ovšem varují, že explicitní i implicitní dopady ve skutečnosti nejsou nijak zvláštní. Opakované studie potvrzují, že arény nepřináší slibované benefity. „Určité konkrétní přínosy se snad najdou, ale obecně jsem poněkud rozpačitý z toho, jak se naše vláda chová,“ řekl k rozhodnutí volených zástupců Trevor Tombe, ekonom z University of Calgary.

V celém projektu jsou další závažné nedostatky. Nereflektuje realitu inflace. Nadhodnocuje předpokládaný prodej vstupenek. „Kde jsou alternativní náklady, náklady obětované příležitosti?“ ptá se Tombe (jde o to, co se mohlo pořídit za veřejné peníze jiného a teď se to nepořídí – pozn. autora). Peníze mohly třeba skončit v nějakém investičním fondu a výnos by byl explicitně vyšší, než bude z postavené haly, připomíná ekonom. Každopádně tahle položka měla v kalkulaci být.

O dalších záležitostech nemluvě. Rozhodnutí podpořit výstavbu haly přišlo třeba ve stejný týden, kdy rada v Calgary diskutuje o zkrácení peněz na městské služby – hasiči, knihovna a další mají přijít o 60 miliónů dolarů. „Je to dlouhodobý problém,“ řekl Tombe k potížím s rozpočtem. „Rada by měla být v těchto věcech transparentnější.“

Peníze, peníze a zase peníze

Celá ta paráda sice něco stojí, ale potom je to oslík, který bude střásat docela pěkné peníze. Nejde jen o vstupné z jednotlivých akcí. Halu lze například komukoli pronajmout. Ať už jako celek dočasně nebo po částech trvale. „Máte v tom sponzorské smlouvy, příjmy z luxusních boxů, kontrakty pro stánky s občerstvením, všechny tyhle věci se vyplatí. Naučil jsem se velmi rychle, jak to celé ufinancovat,“ nehledá ve výstavbě nové arény vědu pan Griffiths z Vancouveru.

Další pozoruhodný rozpor je v pořizovací ceně. Jak informuje vancouverský tisk, hala Canucks stála před 24 lety 160 miliónů dolarů. Po zohlednění inflace je to dnešních 250 mil. Wikipedia uvádí totéž - 249 mil. v současné cenové hladině. Hala Flames bude stát dvakrát tolik. Že by materiály, stavební technika či cena práce mezitím o tolik zdražily?

V Calgary si teď zastupitelé lámou hlavu, jak dostat svoje peníze aspoň částečně zpátky. Hovoří se o dani uvalené přímo na vstupenky. Diskutuje se možnost navýšení daně z nemovitosti. Interesantní nápad! Každý rezident v oblasti by tak  poslal organizaci Flames pár dolarů na stavbu jejich haly prostě proto, že v okolí bydlí. „Solidaritu“ vynutí nějaká zákonná norma.

Haly financované soukromě jsou naprostým kontrapunktem. Dokonce i kdyby se Canucks nedařilo a lidé přestávali chodit, firma Canucks Sports and Entertainment si jako majitel poradí. S nikým nic nesdílí. Žádné daně navíc nevybírá. Stará se o celý byznys provozu. Griffiths je na své dílo hrdý, a pokud z něj jakkoli externě profituje město, nestálo ho to ani cent.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.