Každý zápas mi něco dal, říká Filip Chytil. Chválí kouče a těší se na draft

16. dubna 11:15

Matěj Hodoval

Na sraz české reprezentace do Karlových Varů v rámci přípravy na mistrovství světa se dostavila první posila z National Hockey League. Tou je útočník New Yorku Rangers Filip Chytil, jenž se se svým týmem nedostal do vyřazovací části, díky čemuž se uvolnil pro národní tým.

Jezdci skončili po dvaaosmdesáti odehraných zápasech v základní části až na sedmém místě Metropolitní divize s osmasedmdesáti body na kontě. K postupu mezi elitní šestnáctku scházelo Rangers dvacet bodů.

Po nepovedeném ročníku však přišla pro newyorské příznivce opravdu dokonalá náplast. Mužstvo z Manhattanu totiž v nedávné draftové loterii získalo volbu ze druhé pozice, což zajišťuje zisk jednoho z velkých talentů, kterými jak Hughes, tak Kakko bezesporu jsou.

„Myslím si, že v tomhle draftu je jedno, jestli si někdo vezme první nebo druhou volbu, protože oba hráči jsou skvělí. Opravdu si myslím, že nám to všem pomohlo, může to určitě urychlit přestavbu. I ostatní kluci z týmu jsou rádi, hlavně i fanoušci. Po sezoně, kdy jsme neurvali play-off, je to pro ně takové potěšení,“ ví Chytil.

Filip Chytil odehrál svou druhou sezonu v nejslavnější hokejové lize světa. Rodák ze Zlína si výrazně polepšil v počtu odehraných zápasů. V uplynulé sezoně dostal důvěru pouze v devíti duelech, zatímco těch zápasů bylo pětasedmdesát. „Je to rozdíl. Hrál jsem celý rok NHL a posbíral pár zkušeností. Odehrál jsem spoustu utkání, každý zápas i trénink mi něco daly.“  

„Před sezonou jsem si dal cíl, abych ji celou strávil v NHL. A to jsem splnil. Ale mohlo to být o trošku lepší, hlavně z týmového hlediska.“

Celkem jednadvacátá volba draftu 2017 nastřílela v tomto ročníku jedenáct gólů a přidala dvanáct asistencí. Vůbec nejvíce se českému centrovi dařilo v listopadu, kdy dokázal v pěti zápasech v řadě rozvlnit síť soupeře. „Bylo toho víc, ale těch pět branek v řadě, to bylo nejvýraznější. Za to jsem moc rád, že se to povedlo, protože předtím jsem v úvodu sezony nemohl dát asi sedmnáct zápasů gól. Každé utkání mi dalo hodně a je to hlavně o práci. O tom, aby se člověk zlepšoval,“ uvědomuje si mladý útočník. 

Devatenáctiletého Chytila vedl v New Yorku první sezonu kouč David Quinn, pro něhož rozhodně není novinkou, jak s mladíky pracovat. „Měli jsme hodně mladých kluků. On předtím trénoval na univerzitě a ví, jak se pracuje s mladými hráči, takže byl na nás přísný, ale takové férový. Věděl, jak se má zachovat. Jsem hodně rád, že je to náš hlavní trenér,“ řekl na adresu hlavního trenéra.

Rangers mají za sebou vskutku nejednoduchý rok. Přestavba si vyžádala oběti, ušetřena trejdu nebyla ani velká jména. Zdárným příkladem jest norský hokejista Mats Zuccarello, jenž byl vyměněn do Dallasu. „Bylo hodně těžké ztratit takového hráče, měl tam jméno. Potom odešli i Kevin Hayes a Adam McQuaid. Měli jsme dva zápasy po sobě a ztratit takové hráče, to bylo hodně náročné na psychiku,“ přiznává Chytil.

V pouhých devatenácti letech „Když byla možnost, tak přiletěli. Rodiče, brácha, přítelkyně. Snažili se tam být, co nejdéle to šlo. Každé chvíle, kdy tam byli, jsem si vážil, moc mi to pomohlo. Jinak jsem tam byl sám. V New Yorku je život jiný než kdekoli jinde. Možná si nikdo nedovede představit, jak je to tam těžké. Provoz, tolik lidí a cestování je náročné. Pomohli mi kluci z týmu, všichni bydleli kolem mě. Když byla nuda, nebo jsme něco potřebovali, sešli jsme se a dali večeři,“ vypráví. 

Za rychlou adaptaci ve světové metropoli vděčí především spoluhráčům. „To bylo hlavně o spoluhráčích, že mi pomohli. Měl jsem tam i rodinu. Životu tam jsem se přizpůsobil. Když se na to všechno teď podívám, nebylo to špatně. Ale z hokejového hlediska to příště musí být lepší,“ neodpustila si zmínku o výkonu na ledě nadějná dvaasedmdesátka.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.