Jednička je důležitá

1. prosince 2019, 17:14

Nikola Schindler

Bez slušného brankáře se jakákoli soutěž vyhrát nedá. To ví každý, kdo se kolem hokeje ochomýtá aspoň pár let. Pro Stanley Cup to platí dvojnásob. Nepotřebujete mít v brance zrovna hvězdu (viz třeba Antti Niemi v roce 2010), ale musíte tam postavit někoho, kdo vám stabilně alespoň, jak se v zámořské hantýrce říká, "dá šanci na výhru". San Jose Sharks by letos také rádi konečně získali ceněný pohár. Ale ti gólmani...

Není to žádné tajemství. Už druhou sezonu po sobě je brankoviště kalifornského týmu průchoďák. Tým narvaný hvězdami musí prakticky každý zápas svého soupeře přestřílet, aby mohl pomýšlet na dva body. To má do optimální situace hodně daleko, zejména s výhledem na pohárové boje, do kterých se Žraloci po bídném startu sezony nejspíš (jako každý rok) doslova prostřílí. Ale co pak? Ani Jones, ani Dell nevypadají při současné formě jako schopní v této situaci obstát. 

Zkusil jsem se proto zamyslet nad možnými řešeními této situace, s ohledem na možnosti platového stropu a eventuálních trejdů. Cílem bylo najít realistické kandidáty na post jedničky, která by dala klubu jistotu, tolik potřebnou v nejdůležitějších zápasech.

Nejdříve k platové situaci a možným vyměnitelným hráčům. Sharks mají podle CapFriendly.com pod stropem cca 1,3 milionu, které mohou při trejdu využít. Nicméně za kvalitu se platí a pravděpodobně budou muset poslat druhému týmu minimálně finančně odpovídající protihodnotu. Nejzjevnějším kandidátem na výměnu je Brenden Dillon, bezesporu hodně slušný obránce, který však po návratu Radima Šimka do sestavy spadl až do třetí obranné dvojice. A platit takovému hráči 3,27 milionu je docela luxus. Nevýhodou pro eventuálního kupce je fakt, že mu po této sezoně končí smlouva. Takže by k němu musel GM Doug Wilson přihodit i nějaké ty prospekty a volby v draftu. Dále je tu Marcus Sörensen, útočník třetí řady se smlouvou s hodnotou 1,5 milionu ještě na další sezonu, a potom nadějný Kevin Labanc, kterého by se Žraloci moc neradi vzdávali, ale na kterého se pravděpodobně kterýkoli tým, se kterým budou jednat, zeptá úplně na začátku. Labancův současný cap hit je pouhý jeden milion, ale na konci sezony bude omezeným volným agentem.

Teď tedy k eventuálním kandidátům. Bral jsem v úvahu pouze hráče celků, které nejspíše nepostoupí, nebo jsou v současné době okolo hranice pro play-off.

Robin Lehner (Chicago Blackhawks, cap hit 5 milionů). 

V podstatě ideální řešení. Druhou sezonu po sobě příslušník světové brankářské špičky, který i za daleko propustnější obranou, než mají Islanders, prokazuje svou třídu. Po sezoně mu sice skončí smlouva, ale není pochyb, že u týmu, který je každoročním kandidátem na pohár, by rád podepsal novou. Navíc Dillon by se vratké obraně Chicaga mohl hodit. Nevýhodou pro Wilsona je, že chicagského GM Bowmana stěží přemluví, pokud z týmu nepůjde i Labanc.

Corey Crawford (Chicago Blackawks, cap hit 6 milionů). Má na kontě už dva vítězné prsteny, což se každopádně počítá, a navíc se mu tuto sezonu zatím vyhýbají zdravotní problémy. Stále si drží velmi vysoký standart. Pokud by přišel a podepsal pro další sezony, nejspíše to už nebude za takovou částku, ale jeho současný cap hit by vyžadoval opravdu velký přesun hráčského materiálu opačným směrem. Navíc jeho zdraví přece jen zůstává otazníkem.

Jacob Markström (Vancouver Canucks, cap hit 3,67 milionu). Jeho výkony mají v posledních letech stabilně vzestupnou tendenci, ale končí mu smlouva a je otázkou, zda ve Vancouveru prodlouží. Tady je samozřejmě velký otazník v podobě pozice Canucks v době přestupové uzávěrky. Kdyby měli reálnou šanci na vyřazovací boje, těžko budou svou jedničku posílat konkurentovi z divize. Na druhé straně Labanc by se do mladého dynamického týmu určitě hodil a vyztužit stále vratkou obranu by taky nebylo k zahození. 

Anders Nilsson (Ottawa Senators, cap hit 2,6 milionu). Podle mě velmi pravděpodobný kandidát. V této sezoně bezpochyby prokazuje schopnost stabilně zachytat za velmi děravou obranou, což je přesně to, co by se Žralokům hodilo. Ani cena za něj by nemusela být nijak velká a možná vzhledem k současnému stavu Sens by se mohlo povést jim udat Jonese (kterého nejspíše na konci této sezony beztak čeká vykoupení ze smlouvy).

Alex Stalock (Minnesota Wild, cap hit 785 tisíc). Levná, ale hodně kvalitní varianta. Zkušený harcovník letos přesvědčivě přehrává Dubnyka. Navíc zná prostředí, v San Jose už v minulosti působil a dokázal tam podávat hodně slušné výkony. Je však otázkou, co by s ním udělal tlak v play off. 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.