Jak Češi bojují o smlouvy? Židlický si hraje to svoje, Frolík by si měl polepšit, Havlát asi v NHL nepřežije

21. prosince 2014, 15:00

Tomáš Zatloukal

Náš víkend o hráčích, kteří v létě 2015 mohou získat status UFA, pokračuje. Tentokrát jsme se zaměřili pouze na české hokejisty a nabízíme vám stručné ohlédnutí za jejich výkonností v aktuálním ročníku. Může Jaromír Jágr, Martin Erat nebo Jan Hejda čekat výrazné navýšení gáže? Nebo spíše potenciální volné agenty čeká ústup ze slávy a také zmírnění platových podmínek? Blíží se nám polovina základní části, a tak je na první odhady ideální chvíle.

Marek Židlický, New Jersey Devils, 3 miliony dolarů (bez bonusů)

Ani v 37 letech se na Židlickém neprojevují známky opotřebovanosti. Výkonnostně ani rychlostně nezpomaluje. Stále o něm sice platí, že je spíše čtvrtým útočníkem než opravdovým obráncem, přesto o něm musíme mluvit jako o lídrovi defenzivního valu Devils. Pokud si v New Jersey mají kromě letité ikony Patrika Eliáše nechat někoho z českého kvarteta, tak právě "Židlu". Snese velké vytížení, s přehledem rozehrává (už má 13 pasů), nebojí se vystřelit. Navíc je relativně levný. Potřeboval by k sobě lepšího parťáka.

Michal Rozsíval, Chicago Blackhawks, 2,2 milionu dolarů

Pozitivní je, že dostává více šancí než v předchozí sezóně. O budoucnosti vlašimského patriota, který vyniká univerzálností, se ovšem teprve bude rozhodovat. Pro "Rosiho" budou zásadní odpovědi na dvě otázky: 1, Jak zvládne play-off? a 2, O kolik se zvýší platový strop?. Na jaře perfektně nahradil Brenta Seabrooka, nakonec ve vyřazovacích bojích nastoupil 17krát a málem pomohl Blackhawks do finále Stanley Cupu. Chicago v něm má za velmi přijatelné peníze zkušeného veterána s hvězdnou minulostí. 

Zbyněk Michálek, Arizona Coyotes, 4 miliony dolarů

Arizonská důvěra v defenzivního specialistu z rodu Michálků stále trvá. Kojoti totiž nemají lepší "shutdown" beka, tedy psa obranáře, který neutralizuje sílu nejlepších útoků soupeřů. Michálek chodí na oslabení ze všech svěřenců Davea Tippetta nejčastěji, nikdo z jeho spoluhráčů nezblokoval tolik střel. Celkově je třetím nejvytěžovanějším mužem Desert Dogs, Arizona tedy nemá zásadní důvod, proč 31letého zadáka nepodepsat. Finančně by mohl zůstat na svém, spořivý GM Don Maloney se ale spíše bude snažit nějaký ten dolar uspořit.

Jan Hejda, Colorado Avalanche, 3,25 milionu dolarů

V minulém ročníku platil za Royova oblíbence a měl enormní podíl na senzačním postupu do play-off. Teď je zase o rok starší a pomalejší, vstup do základní části měl hodně slabý. Bývalá opora pražské Slavie se postupně rozehrála a zdá se, že by ani 36 letech nemusela vyklízet pozice. Patrick Roy jej stále nechává v elitním páru vedle Erika Johnsona, Hejda se mu odvděčuje obětavostí (58 zblokovaných střel) a tvrdostí (80 hitů, nejtvrdší zadák Avs). Pokud mu stávající fazóna vydrží, Colorado udělá vše, aby Hejdu udrželo.

Martin Havlát, New Jersey Devils, 1,5 milionu dolarů

Což o to, na jeho akce, ať už s Jaromírem Jágrem nebo Patrikem Eliášem, se dobře kouká, nicméně efektivita mladoboleslavskému rodákovi ukrutně schází. Osm bodů z 21 zápasů je prostě málo. Zkraje sezóny si jej hlavní kouč Peter DeBoer hodně pochvaloval, jenže zdravotní trable, včetně děsivě rozseknutého rtu a nosu, Martyho hodně zbrzdily. Tím dynamickým útočníkem, jakým kdysi býval, asi již nikdy nebude. S jeho porcelánovým zdravím v létě těžko najde nového zaměstnavatele. Minimálně v NHL.

Martin Erat, Arizona Coyotes, 4,5 milionu dolarů

Pomáhá v oslabení, s Martinem Hanzalem chodí na přesilovky. Jinak je ovšem 33letý Třebíčan uklizený ve třetí formaci a hlavně v poslední době se nedostává do hry tak často, jako býval zvyklý u nashvillských Predátorů. Oproti utrápené štaci ve Washingtonu Capitals sice není terčem kritiky, ale v žádném případě už nepodepíše pohádkový kontrakt, na jaký kývl před sedmi lety. Zatím zaznamenal 13 bodů, i kvůli bídné výkonnosti celého týmu se topí v záporných číslech v tabulce pravdy. Bruslařsky na to pořád má, pomohl by mu trejd.

Jaromír Jágr, New Jersey Devils, 3,5 milionu dolarů (bez bonusů)

Agent Petr Svoboda mu vyhádal královské podmínky, nejstarší hráč NHL si může vydělat až 5,5 milionů dolarů. "Džegr", ačkoliv překonává rekordy, zatím nenaplňuje očekávání, 20 bodů je skromnější příspěvek, než v jaký New Jersey doufalo. Pořád vytváří hodně šancí, sám ovšem střelecky selhává a kvůli špatnému pohybu občas nabízí soupeřům rychlá přečíslení. Do tabulky pravdy mu skáče hodně mínusů, to je asi nejpodstatnější rozdíl oproti minulé sezóně, kdy byl jednoznačně nejlepším hráčem svého týmu.

Jiří Tlustý, Carolina Hurricanes, 2,95 milionu dolarů

Kde ty loňské sněhy jsou, že? Lajna Sjomin-Staal-Tlustý patřila ve výlukovém ročníku k ozdobám NHL, teď již druhou sezónu po sobě mlčí. Další z kladenských ofenzivních klenotů je ale tím posledním, kdo za to může. Saša Sjomin se po operaci zápěstí marně hledá, kritizovaný je také Eric Staal. Carolina "Tlusťocha" zřejmě podepíše, přece jen i v dobách týmové bídy je s 10 góly top střelcem Hurikánů. Za kolik? Záležet bude na tom, jak se ve zbytku základní části projeví mladíci typu Eliase Lindholma. Tlustý momentálně nehraje kvůli zranění v horní části těla.

Michal Neuvirth, Buffalo Sabres, 2,5 milionu dolarů

Švédsko-český souboj o buffalské brankoviště vyznívá i díky Neuvirthově křehčímu zdraví a slabší úspěšnosti při samostatných nájezdech pro Jhonase Enrotha. Ústecký rodák u Šavlí rozhodně nijak nepohořel, naopak odvádí solidní výkony a čas od času se zaskví vyloženě mistrovským představením, jen není natolik dominantní, aby Enrotha natrvalo vystrnadil mezi náhradníky. Bitva o to, aby dokázal, že může v NHL plnit roli stabilní jedničky, mu tak nevychází podle představ. 

Michael Frolík, Winnipeg Jets, 3,3 milionu dolarů

Froldovi se daří Winnipeg přesvědčovat o tom, že patří do top-six, odkud jej před časem Chicago Blackhawks přesadili až do čtvrté pětky. Rychlé bruslení a šikovné ruce, to jsou hlavní zbraně kladenského odchovance, jemuž se říkalo "Baby Jágr". Tryskáčům navíc přichází vhod jeho defenzivní umění. Sedm plusů a 16 bodů (7+9) mu jistě vynese minimálně stejně vysoký plat, pod jakým hraje nyní. Hlavní trenér Paul Maurice mu důvěřuje, v průměru jej nechává odehrát lehce přes 16 minut za utkání.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.