Crosby se zapsal do historie Pens, v play-off nasbíral více bodů než Lemieux

20. dubna 2018, 11:00

Petr Sumbal

Další milník si může Sidney Crosby ve své košaté sbírce úspěchů a rekordů spokojeně odškrtnout. Stalo se to, co se očekávalo, kapitán Pittsburghu překonal jinou klubovou legendu Maria Lemieuxe v počtu bodů nasbíraných v play-off hráčem Penguins. Povedlo se mu to díky dvěma bodům ve čtvrtém utkání série proti Philadelphii.

Už od loňského play-off se vědělo, že to může přijít, otázkou jen bylo kdy. Crosby se Lemieuxovi v interním klubovém bodování v play-off přiblížil po úspěšném tažením za Stanley Cupem na pouhých osm bodů a vzhledem k tomu, že v loňských vyřazovacích bojích nasbíral ve 24 zápasech 27 bodů, devět čárek pro něj nemělo být letos nepřekonatelnou bariérou.

A také nebylo. Jediné, co mohlo Crosbymu v překonání rekordu zamezit, mohlo být příliš brzké vyřazení. Pittsburgh však sérii s Philadelphií zvládá skvěle a vede v ní už 3:1 na zápasy. Navíc dává mraky gólů, ve třech vítězných utkání dohromady 18. A Desátý muž produktivity základní části tomu všemu ve velkém šéfuje. Mezi svými spoluhráči nemá konkurenci, s devíti body ovládá týmové bodování a s pěti brankami je nejlepším střelcem celého play-off.

„Hodně jeho rekordů nejspíš nikdy nikdo nepřekoná, takže fakt, že jsem se mu alespoň v tomto ohledu vyrovnal, pro mě vážně hodně znamená,“ zůstává Crosby vůči Lemieuxovi pokorný. „Měl jsem štěstí, že jsem mohl hrát v play-off dostatek utkání, to mi hodně pomohlo,“ vysvětluje jeden z nejlepších hokejistů současnosti. Na zápis do klubové historie Crosby potřeboval o 45 utkání více, než v kariéře odehrál v play-off Lemieux.

„Nachází se v opravdu vybrané společnosti, Mario je jedním z nejlepších hokejistů všech dob. To, že ho teď Sid dokázal v něčem překonat, ho řadí na stejnou úroveň s Mariem,“ pochválil kouč Mike Sullivan svého svěřence. „Je to důkaz Sidova velkého talentu, ale také tvrdé práce. V play-off toho odehrál hodně a tým dovedl ke spoustě úspěchům.“

Rekord však Crosbymu nemusí vůbec vydržet dlouho, má totiž jednoho velmi nebezpečného pronásledovatele. Jevgenij Malkin je aktuálně na 162 bodech, také on přidal na své konto v posledním utkání dva korálky. „Jsem blízko. A blížím se,“ vyjádřil se stručně, ale jasně Rus.

A jakým způsobem vlastně populární Sid the Kid svého předchůdce Lemieuxe překonal? Ve čtvrtém utkání série s Flyers si připsal gól a asistenci. Nejprve přihrával. K první brance zápasu přispěl v přesilovce pohlednou bekhendovou nahrávkou Malkinovi. V tu chvíli bylo srovnáno, Crosby i Lemieux byli na 172 bodech.

Uprostřed druhé třetiny pak předvedl Crosby svou hokejovou chytrost, zpoza branky zasunul kotouč za naprosto dezorientovaného brankáře Briana Elliotta a rázem byl o bod bohatší než dřívější modla fanoušků Pens. Druhou asistenci na tento historický gól si mimochodem připsal český útočník David Simon, který zaskakoval v první lajně za zraněného Patrice Hornqvista.

Pokud bude ale chtít Crosby Lemieuxe prohnat i ve statistikách v základní části, bude si muset pořádně máknout a zároveň se vyzbrojit hokejovou dlouholetostí. Oproti Lemieuxově 690 gólům jich má „jen“ 411 (28 ztrácí na druhého Jaromíra Jágra). Bodů má 1 116 oproti 1 723 a asistencí 705 oproti Lemieuxovým 1033.

Teď má však cíl Sidney Crosby úplně jiný. Chce získat svůj čtvrtý Stanley Cup. A když už jsme u toho srovnávání, ty má Lemieux ve sbírce pouze dva.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.