Boudreau není jediným viníkem krachu, tvrdí manažer Kačerů. S hráči přestane jednat v rukavičkách

1. května 2016, 12:00

David Baláš

Čtvrtý rok po sobě nastoupili v play-off k rozhodujícímu sedmému zápasu a počtvrté odcházeli se sklopenými hlavami. Hokejisté Ducks se stávají synonymem pro krach a zmařené šance ve vyřazovacích bojích po pravidelně skvělé základní části. Prvním, kdo neúspěchy odskákal, se v pátek stal trenér Bruce Boudreau. „Zodpovědní za propadák jsou však všichni,“ střílí do vlastních řad generální manažer Bob Murray.

Sezonu co sezonu se opakuje stále stejný scénář. Anaheim je v základní části jako válec a vyhraje divizní titul. Pak přijde duben a s ním play-off, Kačeři nedokáží dostát svému potenciálu a očekáváním a poroučí se předčasně na dovolenou. Murraymu nyní došla trpělivost a rozhodl se k ráznému kroku – dát sbohem jednomu z nejvíce vyhrávajících koučů v historii ligy.

„Bruce byl skvělým trenérem, dovedl mužstvo ke čtyřem titulům z Pacifické divize a pro hokej dýchal. Bohužel jsem však necítil, že bychom se jakkoliv ubírali kupředu. Vždyť opravdová sezona začíná až v nadstavbové části a tam jsme zase vyhořeli,“ vysvětlil Murray důvody k odvolání svého lodivoda.  

Nepopiratelným faktem zůstává, že Boudreau nikdy Stanley Cup nevyhrál. Že s Washingtonem, kde předtím působil, nikdy nepostoupil ani do finále konference. A že má v zápasech číslo sedm bilanci 1-7. Zdá se, jako by mu opravdu chyběl ten pověstný kousek navíc, který odlišuje výborné kouče od těch nejlepších.

Lídři musejí být lídry

„Ani zdaleka ovšem vina nepadá jen na Bruce. Letošní neúspěch beru samozřejmě také na sebe,“ nebojí se odpovědnosti Murray. „V posledních letech jsem byl na nejlepší hráče týmu až trochu moc shovívavý, ale to se teď změní. Jádro mužstva ode mě uslyší rozdílná slova, než na která bylo zvyklé. Je načase přestat jednat v rukavičkách,“ dává Perrymu a spol. tušit horké chvilky.

Podle Murrayho musejí být lídři týmu skutečnými lídry, když je to nejvíc zapotřebí. A nejde jen o rozhodující duely. „Zajímalo by mě, kde sakra byli v prvních dvou utkáních, které jsme prohráli. Na tohle mi bude muset každý jeden z nich odpovědět. V sedmém mači se projevili a byli na ledě vidět, ale kde byla nějaká vášeň a zaujetí? Kde byly kontrolované emoce? Kde všechno tohle sakra bylo v sérii s Nashvillem?“ rozohnil se před novináři.

Ačkoliv Murray nikoho přímo nejmenoval, je jasné, že kritická slova padají zejména na adresu hvězd týmu Coreyho Perryho a Ryana Getzlafa. Třicetiletý Perry nedal proti Predátorům ani gól a skončil s hrozivými sedmi minusovými zápisy v tabulce pravdy. Kapitán Getzlaf zase vyšel z posledních dvou soubojů naprázdno. V obraně se příliš nedařilo ani Camu Fowlerovi a dalším. Jediní, kdo mohou být relativně v klidu, jsou brankáři. „Frederik (Andersen) i John (Gibson) nám dali v každém zápase šanci na výhru,“ pochválil Murray alespoň někoho.

Čeká tým zemětřesení?

„Můžu vám s jistotou říct, že tenhle tým se změní. Rozhodně jsem v létě připravený jednat a provést rošády v sestavě,“ podotýká jedenašedesátiletý manažer s tím, že nikdo z hráčů nemá své místo zaručené.

Prvně si však chce vše pořádně promyslet. „Sednu si s hráči a poslechnu si, co mají na srdci. Poté se rozhodnu, jak budu postupovat dál. Je ale jasné, že mužstvo potřebuje dostat nový impulz. Každopádně nehodlám nic uspěchat,“ přece jen zachoval chladnou hlavu v klíčových otázkách.

Mohou se v Anaheimu těšit na hokejové zemětřesení, nebo zůstane jen u Boudreaua? V kuloárech bují spekulace, že odejít by mohl Perry do Buffala, kde o něj dlouhodobě projevuje zájem Tim Murray. Loni v létě jednal s manažerem Kačerů o výměně kanadského útočníka a dostalo se mu odpovědi: Zatím ne. V budoucnosti se však může přihodit leccos, měl údajně odpovědět Bob Murray. Další brzké vypadnutí z bojů o Stanley Cup tak nyní jen přiživilo tuto debatu.

Bude nesmírně zajímavé v létě sledovat, jak si Murray povede na přestupovém trhu a zda konečně nasměruje mužstvo k dalšímu velkému úspěchu. Anaheim se ze slavného poháru naposledy radoval v sezoně 2006/2007, kdy za tým ještě váleli Scott Niedermayer, Teemu Selänne nebo Chris Pronger. 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.